O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 10-12-iyun kunlari rasmiy tashrif bilan Dushanbeda boradi.
Bu haqda Asia-Plus nashri Tojikiston hukumatidagi manbasiga asoslanib xabar berdi.
Ikki davlat rahbarlari tojik-o‘zbek munosabatlarining barcha sohalardagi istiqbollarini muhokama qiladi, ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish borasidagi ishlar ham tahlil qilinadi, deyiladi ma’lumotda.
O‘zbekiston rahbarining Tojikistonga tashrifi yakunida Dushanbe va Toshkent o‘rtasida transport, energetika, savdo, moliya, qishloq xo‘jaligi, madaniyat va fan sohalarida yangi shartnomalar to‘plami imzolanishi rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev avval uch marta Dushanbega rasmiy tashrif bilan borgan. Tashriflar 2018-yil martida va sentyabrida, so‘ngra 2019-yil iyunida amalga oshirilgan.

Шавкат Мирзиёев в июне посетит Таджикистан с визитом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Таджикистана Эмомали Рахмона с 10 по 12 июня посетит Душанбе с официальным визитом.
Лидеры двух государств намерены обсудить перспективу таджикско-узбекских отношений во всех сферах. Будет анализирован также ход выполнения ранее достигнутых договоренностей.
Планируется, что по итогам визита узбекского лидера в Таджикистан будет подписан новый пакет соглашений между Душанбе и Ташкентом в сферах транспорта, энергетики, торговли, финансов, аграрного сектора, культуры и науки.
В рамках визита в Душанбе также состоится совместный концерт мастеров искусства двух государств – «Шоми дусти» (Вечер дружбы).