Turkiy davlatlar tashkilotining Shusha sammiti o‘tkaziladigan sana va dasturi e’lon qilindi.
Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev tashabbusi bilan tashkil etilgan sammit 5-6 iyul kunlari Shusha shahrida bo‘lib o‘tadi.
«Tadbirda ishtirokchi davlatlar – Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston rahbarlari ishtirok etadi. Ular bilan birga kuzatuvchi davlatlar rahbarlari va TDT Bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev ham ishtirok etishi kutilmoqda», – deb yozadi Yenisafak.
«Transport aloqasi va iqlim bo‘yicha harakatlar orqali barqaror kelajakni qurish» mavzusida o‘tadigan sammit tashkilotning asosiy masalalari va kun tartibi bo‘yicha yuqori darajadagi muhokamalar uchun platforma bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.
Sammit yakunlari bo‘yicha Qorabog‘ deklaratsiyasi hamda boshqa bir qator muhim hujjatlar imzolanadi.
Shushadagi sammit oldidan TDT Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unda norasmiy sammit kun tartibidagi masalalar va rahbarlar tomonidan imzolanadigan hujjatlar bo‘yicha yakuniy kelishuvga erishiladi.

Узбекистан примет участие в Шушинском саммите ОТГ
Как сообщает пресс-служба ОТГ, саммит, инициированный президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, пройдет в Шуше 5-6 июля.
В мероприятии примут участие лидеры стран-участниц – Турции, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана. Наряду с ними ожидается участие лидеров стран-наблюдателей и генсека ОТГ Кубанычбека Омуралиева.
Саммит, посвященный теме «Построение устойчивого будущего с помощью транспортных связей и борьбы с изменением климата», послужит платформой для дискуссий на высоком уровне по ключевым вопросам и повестке дня организации.
По итогам саммита ожидается подписание Карабахской декларации, а также ряда других важных документов.
Перед саммитом в Шуше состоится заседание Совета министров иностранных дел ОТГ для окончательного согласования пунктов повестки неформального саммита и документов, которые будут подписаны лидерами.