Shavkat Mirziyoyevning Belarusga tashrifi yakunlandi
O‘zbekiston rahbari mazkur texnopark rezidentlari imkoniyatlarining O‘zbekistonda taqdimotini tashkil etish taklifini ilgari surdi. Texnologik hamkorlikni mustahkamlash, kadrlar tayyorlash va tajriba almashish bo‘yicha aloqalarni kengaytirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Ushbu park 2005 yilda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishga qulay muhit yaratish, shu orqali mamlakat iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshirish maqsadida tashkil etilgan. 2014 yilda unga qator imtiyozlar berilib, faoliyat yo‘nalishlari kengaytirilgan.
Bugungi kunda "Belarus" YuTP dasturlash, axborot texnologiyalari, iqtisodiyot tarmoqlari uchun innovatsion yechimlar, konsalting va boshqa yo‘nalishlarda yetakchi markazlardan biriga aylangan. Bu yerda ishlab chiqilgan dasturiy mahsulotlarning 90 foizdan ziyodi eksport qilinmoqda, 67 mamlakat kompaniyalari ularning buyurtmachilari hisoblanadi.

Визит Шавката Мирзиёева в Беларусь завершился
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Премьер-министра Беларуси Сергея Румаса ознакомился с деятельностью Парка высоких технологий «Беларусь».
Парк был создан в 2005 году в целях формирования благоприятных условий для развития информационно-коммуникационных технологий и повышения за счет этого конкурентоспособности экономики страны. В 2014 году парку был предоставлен ряд льгот, были расширены направления его деятельности.
Вниманию Президента Шавката Мирзиёева представлена информация о созданных в парке инновационных решениях и разработках для применения в банковско-финансовом секторе, медицине, сельском хозяйстве, экологии и других сферах.
Глава государства предложил организовать в Узбекистане презентацию возможностей резидентов технопарка. Даны рекомендации по укреплению технологического партнерства, расширению сотрудничества в области подготовки кадров и обмена накопленным опытом.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь завершился. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.