Shveysariyada aholi sonini cheklash bo‘yicha tashabbus rad etildi
Le Temps gazetasining yozishicha, Shveysariya aholisining aksariyati mamlakat nufusini cheklash bo‘yicha referendum tashabbusini rad etdi. Ovozlarning 83 foizi sanab chiqilgandan so‘ng, qarshilar ulushi 55 foizga yetganligi haqida xabar berilgan.
Tashabbus parlamentdagi ko‘pchilik o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘ng qanot konservativ Shveysariya Xalq partiyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan. Takliflarda mamlakat aholisini 10 million bilan cheklash choralari ko‘rilgan. Tashabbuskorlar bu mamlakatga ommaviy migratsiya oqibatlarini yengishga yordam beradi, deb hisoblashgan.
Taklif matnida aytilishicha, agar Shveysariyaning doimiy aholisi 2050-yilga kelib 9,5 milliondan oshsa, hukumat va parlament boshpana qonunchiligiga o‘zgartirishlar kiritishi va ayrim xalqaro shartnomalar qoidalarini qayta ko‘rib chiqishi kerak. Agar bu choralar muvaffaqiyatsiz bo‘lsa, Shveysariya Yevropa Ittifoqi bilan shaxslarning erkin harakatlanishi to‘g‘risidagi shartnomalaridan chiqish uchun ikki yilga ega bo‘ladi. Ushbu kelishuv Yevropa Ittifoqi va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari fuqarolariga bir-birining hududlarida yashash va ishlash imkonini beradi.
Shveysariya aholisi hozirda taxminan 9 million kishini tashkil etadi. Yevropa Ittifoqi bilan erkin harakatlanish to‘g‘risidagi bitim 2002-yildan beri amal qiladi. O‘shandan beri mamlakat aholisi, asosan, migratsiya hisobiga, taxminan 1,7 million kishiga ko‘paydi.

Жители Швейцарии не согласились ограничить население страны до 10 млн человек
Большинство жителей Швейцарии не поддержали на референдуме инициативу «Против Швейцарии с населением в 10 млн человек». Такие данные приводит газета Le Temps. Сообщается, что после подсчета 83% пункт «против» набирает 55%.
Авторы инициативы — правоконсервативная Швейцарская народная партия (SVP). Ей принадлежит большинство мест в парламенте. Предложения предусматривали меры для ограничения численности населения страны до 10 млн человек. По мнению инициаторов, это помогло бы стране справиться с последствиями массовой миграции.
В тексте проекта указывалось, что если численность постоянного населения Швейцарии превысит 9,5 млн человек до 2050 года, правительство и парламент изменят законодательство по вопросам предоставления убежища, а также пересмотрят положения некоторых международных соглашений. Если эти меры не помогут, Швейцария должна будет в течение двух лет отказаться от соглашений с Евросоюзом о свободном передвижении лиц. Оно разрешает гражданам страны и стран блока проживать и работать на территории друг друга.
Сейчас население Швейцарии составляет около 9 млн человек. Соглашение с ЕС о свободном передвижении действует с 2002 года. С тех пор преимущественно за счет миграции население страны увеличилось примерно на 1,7 млн.