Sobiq vazir yetti yilga qamaldi
Uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri (2017-2021 yillar) va Nurafshon shahar hokimi (2021-2023 yillar) lavozimida ishlagan Muzaffar Soliyev 7 yilga qamaldi.
Sud hukmiga ko‘ra, u Jinoyat kodeksining 167-moddasi (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) «a» va «v» bandlari, 209-modda (Mansab soxtakorligi) 2-qismining «a», «b» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilgan.
Muzaffar Soliyev 3 yil mansabdor va moddiy javobgar shaxs lavozimida ishlash huquqidan mahrum qilingan va uzil-kesil 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan. Jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tattirish belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, bir yil muqaddam Muzaffar Soliyev ishdan olinib, javobgarlikka tortilishi mumkinligi xabar qilingandi.

Бывший министр ЖКХ осужден на 7 лет
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам Ташкента 13 марта признал бывшего министра жилищно-коммунального обслуживания (2017−2021) и хокима (2021−2023) города Нурафшон Музаффара Солиева виновным по пунктам «а» и «в» части 3 статьи 167 (хищение путём присвоения или растраты в особо крупном размере, организованной группой или в её интересах) и пунктам «а» и «б» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершенный повторно или опасным рецидивистом; в интересах организованной группы) Уголовного кодекса Узбекистана.
Согласно приговору суда, бывший хоким и министр был лишен права занимать должности, связанные с материальной ответственностью, на 3 года и приговорен к 7 годам лишения свободы. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима.
Апелляционная инстанция оставила приговор суда первой инстанции без изменений своим решением от 30 июля текущего года.