So‘xdagi yerosti gaz saqlash inshooti qayta ishga tushirilishi mumkin
Shimoliy So‘x yerosti gaz saqlash inshooti yana qayta ishga tushirilishi mumkin. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev kecha, 1-fevral kuni Andijon shahrida o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
«Afsuski o‘z vaqtida So‘xdagi yerosti gaz saqlash inshooti ayrim sabablar bilan yopib qo‘yilgan edi. Qirg‘izistondagi davlat tashrifi chog‘ida Sadir Japarov bilan bu masalada ham kelishib oldik. Yaqinda energetika vazirimiz Qirg‘izistonga borib, texnik tomonlarini kelishib keladi», – deydi Prezident.
Shuningdek, O‘zAning energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovga tayanib ma’lumot berishicha, Shimoliy So‘x yerosti gaz saqlash inshootining hajmi taxminan 2,5-3 mlrd kub metr atrofida. Shundan 1,3 mlrd kub metr gazdan foydalanish mumkin, qolgani bufer zonada turadi. Bu degani qish mavsumida vodiyni har kuni 13 mln kub metr gaz bilan ta’minlash imkoniyati bo‘ladi.
«Mazkur inshootning asosiy gaz saqlash qismi Qirg‘iziston hududida joylashgan, kompressorlar esa O‘zbekiston hududida. Shu sababli inshootdan umumiy foydalanish borasida muzokaralar olib boriladi. Eng avvalo ishchi guruh barcha texnik va iqtisodiy tomonlarini batafsil o‘rganib chiqadi. Chunki inshootdan ancha yillardan buyon foydalanilmagan, hozirgi holatini yaxshilab o‘rganib chiqishimiz kerak. Shundan so‘ng shartlar kelishib olinadi. Balki bu ijara huquqi asosida bo‘lar, lekin hozircha biror fikr aytishga erta», – degan energetika vaziri.

Узбекистан планирует вновь открыть подземное хранилище газа в Сохском районе
Узбекистан планирует вновь открыть подземное хранилище газа (ПХГ) в Сохском районе Ферганской области (Северо-Сохское газохранилище). Об этом на встрече с жителями в Андижанской области 1 февраля сообщил президент Шавкат Мирзиёев, пишет «Газета.uz».
«К сожалению, подземное газохранилище в Сохе было закрыто по некоторым причинам. Мы также согласовали этот вопрос с [президентом Кыргызстана] Садыром Жапаровым во время государственного визита в Кыргызстан. Скоро наш министр энергетики поедет в Кыргызстан и согласует технические стороны [проекта]», — сказал он.
«Из них может быть использовано 1,3 млрд кубометров газа, а остальное находится в буферной зоне. Это означает, что мы сможем поставлять в долину 13 миллионов кубометров газа ежедневно в течение зимнего сезона», — отметил глава Минэнерго.
По данным агентства, основная часть газохранилища находится на территории Кыргызстана, а компрессоры — на территории Узбекистана. По этой причине ведутся переговоры об общем использовании объекта.
В первую очередь, рабочая группа детально изучит все технические и экономические аспекты.
«Поскольку здание много лет не использовалось, нам необходимо тщательно изучить его нынешнее состояние. После этого согласовывать условия. Может быть, это будет на праве аренды, но пока рано что-то говорить», — сказал министр энергетики.
Как сообщили в компании «Узтрансгаз», газохранилище «Северный Сох» было запущено в 1978 году для обеспечения природным газом потребителей Ферганской долины в осенне-зимний период. С мая 2011 года из-за пограничных проблем работы по сбору газа на объекте приостановлены.
Журабек Мирзамахмудов ранее заявлял, что Узбекистан планирует увеличить ёмкость своего крупнейшего газохранилища «Газли» с 3 млрд до 8 млрд кубометров. Вторым таким объектом является Ходжаабадское ПХГ объёмом 900 млн кубометров газа.