O‘zsanoatqurilishbank jurnalistlarni Namangan viloyatidagi eng yirik eksportchi korxona faoliyati hamda Bankning Namangan mintaqaviy tarmog‘ida amalga oshirilgan transformatsiya ishlari natijasi bilan tanishtirdi.
Prezidentimizning 2021 yilning 7 sentyabrdagi «Eksportchi korxonalarni rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmonida tadbirkorlarning shu sohadagi muammo va takliflari inobatga olinib, ularga qator imtiyozlar berildi.
Ushbu hujjatga asosan O‘zsanoatqurilishbankdan kredit olib, o‘z moliyaviy salohiyatini oshirgan va eksport borasida yuqori natijalarga erishayotgan korxonalar har bir hududda mavjud.
Namangan shahridagi yengil turdagi avtomobillar uchun yoritish chiroqlari ishlab chiqaruvchi «UzChasys» O‘zbekiston-Koreya qo‘shma korxonasi shular sirasiga kiradi.
– Korxonamiz 2008 yilda tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida texnologik jihozlash ishlariga 30 mln. dollarga yaqin mablag‘ sarf qilindi, – deydi «UzChasys» qo‘shma korxonasi bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Ahrorbek Qahhorov. – Shu kunga qadar «UzAuto Motors» avtomobillari qatorida Braziliya, Ukraina va Qozog‘iston uchun yoritish chiroqlari yetkazib bergan bo‘lsak, yangi liniya ishga tushirilishi bilan eksport geografiyamiz Fransiyaning yetakchi avtomobilsozlik kompaniyalaridan biri – «Peugeot» hisobiga kengaydi.
Ta’kidlanishicha, «UzChasys»ning eksport salohiyati joriy yilning birinchi yarmida 4 mln. dollarga yetgan.
O‘zsanoatqurilishbank «UzChasys»ning doimiy hamkoriga aylangan. Xususan, shu yilning o‘tgan davri mobaynida korxonaga 6 marotaba jami 6 mln. 550 ming yevrodan ziyod korxona aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun kreditlar ajratildi.
Press-tur davomida jurnalistlar O‘zsanoatqurilishbankning hududiy tarmoqlaridagi transformatsiya natijalari bilan Namangan mintaqaviy bank xizmatlari ofisi (BXO) misolida tanishishdi.
BXOda matbuot anjumani tashkil etilib, tarmoqning o‘tgan 9 oylik faoliyati sarhisob qilindi. Bank mahsulotlari sotuvi, mijozlar va ularning onlayn xizmatlardan foydalanish ko‘lami, kichik va o‘rta biznesni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash borasida erishilgan natijalar haqida ma’lumot berildi.
Qayd etilishicha, bankning mazkur viloyatdagi infratuzilmasi tarkibida «Loyihalar fabrikasi» alohida o‘rin tutadi.
– Biz o‘z biznesini boshlayotgan hamda faoliyatini kengaytirish maqsadida bo‘lgan tadbirkorlik sub’yektlariga biznes reja tuzishdan boshlab uning texnik asoslarini ishlab chiqish va ishga tushirishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarda yordam ko‘rsatayapmiz, – deydi BXO boshqaruvchisi Mirzaolim G‘aybullayev. – Shuningdek, tumanlarda biznes yuritish imkoniyatlarini o‘rganib, ularning iqtisodiy salohiyatini tahlil qilib borayapmiz. Hozirda moliyalashtirayotgan loyihalarimizning aksariyati mazkur tartibdagi o‘rganishlar natijasida shakllantirilgan.

Узпромстройбанк организовал пресс-тур в одно из крупнейших предприятий-экспортер в Намангане
Узпромстройбанк ознакомил журналистов с деятельностью крупных предприятий-экспортеров в Наманганской области, а также с результатами процессов трансформации, осуществленной в Наманганском региональном филиале Банка.
В Указе Президента страны от 7 сентября 2021 года о дополнительных мерах по стимулированию предприятий-экспортеров предоставлен ряд льгот с учетом проблем и предложений предпринимателей в этой сфере.
В каждом регионе есть предприятия, которые в соответствии с данным документом взяв кредит в Узпромстройбанке достигают высоких результатов в деле повышения финансового и экспортного потенциала.
К их числу относится действующее в городе Намангане узбекско-корейское совместное предприятие «UzChasys» по производству автомобильных фар.
– Наше предприятие организовано в 2008 году, за прошедший период затрачено около 30 млн долларов на работу по технологическому оснащению, – сказал первый заместитель генерального директора совместного предприятия «UzChasys» Ахрорбек Каххоров. – Если до настоящего времени мы поставляли фары для автомобилей «UzAuto Motors», а также в Бразилию, Украину и Казахстан, то с запуском новой линии расширилась география экспорта также за счет одной из ведущих автомобильных компаний Франции – «Peugeot».
Отмечалось, что экспортный потенциал СП «UzChasys» в первой половине текущего года достиг 4 млн долларов.
Узпромстройбанк стал постоянным партнером «UzChasys». В частности, за прошедший период этого года предприятию 6 раз выделены кредиты на общую сумму более 6 млн. 550 тысяч евро для пополнения оборотных средств.
В ходе пресс-тура журналисты ознакомились с результатами трансформации в региональных сетях Узпромстройбанка на примере Наманганского регионального офиса банковских услуг (ОБУ).
В ОБУ была организована пресс-конференция, в ходе которой подведены итоги деятельности учреждения за минувшие 9 месяцев. Была представлена информация о продажах банковской продукции, клиентах и их доступе к онлайн-услугам, результатах, достигнутых по финансовой поддержке малого и среднего бизнеса.
Как отмечалось, в структуре Банка в данном регионе особое место занимает «Фабрика проектов».
– Мы оказываем содействие субъектам предпринимательства, начинающим свой бизнес и расширяющим деятельность, на всех этапах – начиная от составления бизнес-плана до разработки и запуска его технических основ, – сказал управляющий ОБУ Мирзаолим Гайбуллаев. – Также изучаем возможности ведения бизнеса в районах, анализируем их экономический потенциал. В настоящее время большая часть финансируемых нами проектов сформирована в результате таких изучений.
На пресс-конференции также была представлена презентация работ, осуществляемых в Папском районе в деле создания малой промышленной зоны, специализированной на производстве строительных материалов, а также проектов, разработанных в целях развития туризма в селе «Нанай» Янгикурганского района.