Stounhenj Butunjahon merosi obyekti maqomini yo‘qotishi mumkin
Mashhur Stounhenj Butunjahon merosi obyektlari ro‘yxatidan chiqarib tashlanishi mumkin, bu haqda «Guardian» nashri yozmoqda.
Negaki, ushbu toifa yodgorliklarni himoya qiluvchi UNESCO tashkiloti 2022-yilda Stounhenjni yo‘qolib ketish xavfi ostidagi obyektlar ro‘yxatiga qo‘shishni rejalashtirgan. Sababi — qadimiy «tosh halqa» yonida avtotunnel qurilishi rejalashtirilgan.
Angliyaning Uiltshir grafligi hududida joylashgan Stounhenj — jahondagi eng mashhur me’morchilik yodgorliklaridan sanaladi. Tik xarsang toshlar bir nechta halqa ko‘rinishida joylashtirilgan. Ushbu yodgorlik va uning tevarak-atrofi 1986-yilda UNESCOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgandi.
Albatta, qadimiy yodgorlikni qutqarish imkoniyatlari yo‘q emas. Buning uchun A303 shossesining Stounhenjdan 100 metr naridan o‘tadigan qismi rejasini o‘zgartirib, yo‘lni uzaytirish va tunnelni chuqurroq qazish kerak. Ammo bu qo‘shimcha moliyalashtirish degani, shu bois hukumat rejani o‘zgartirishga hozircha ko‘nmayapti.
UNESCO ilgari Liverpulning port qismi va tarixiy markazini o‘z ro‘yxatidan o‘chirgandi. Chunki bu yerlarda katta qurilishlar bo‘lgan, xususan, 52 ming o‘rinli stadion qad rostlagandi.

Стоунхендж может перестать быть объектом всемирного наследия
Знаменитый Стоунхендж могут исключить из списка всемирного наследия, сообщает «Гардиан». Уточняется, что ЮНЕСКО, под чьи кураторством находятся подобные памятники, планирует в 2022 году внести Стоунхендж в список объектов, находящихся под угрозой. Причина – строительство автотуннеля рядом с древним «каменным кольцом».
Стоунхендж – один из самых знаменитых археологических памятников в мире. Он состоит из нескольких колец, построенных из вертикальных каменных глыб. Памятник и его окрестности включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 1986 г.
Шанс избежать такого развития событий есть. Достаточно изменить план перестройки одного из участков шоссе А303, которое будет проходить в 100 метрах от памятника, заглубив туннель и увеличив его длину. Пока правительство против, так как удлинение тоннеля требует дополнительного финансирования.