Joriy yilning 12-iyun kuni ijtimoiy tarmoqlarda Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripovning mutasaddilar bilan xususiy bog‘chalardan birida bo‘lgani va bir nechtasini buzdirib tashlattirayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Tarqalgan videotasvirda viloyat hokimi, jumladan, «sud-pud demasdan, ichidagi odamlari bilan buzib, ko‘mib tashlaysan» degan. Shuningdek, u «Bog‘cha hududiga kirganlarni hammasini huquqiy hujjatlarini ko‘tarasan. Yo‘qlarini hech kimni eshitmasdan buzasan. Bugunni o‘zida buzib tashlaysan, narsalari bilan, ichidagi odamlari bilan ko‘mib tashlaysan, k chyortu. Bo‘ldi endi sud-pud, deb erkalatgani», degan Buxoro shahar hokimi o‘rinbosariga qarata.
Viloyat hokimligi matbuot xizmati yuqoridagi videotasvirda ketgan so‘zlar Buxoro viloyati hokimi tomonidan aytilganini inkor qilmadi. Biroq keng muhokamalarga sabab bo‘layotgan holat aslida qanday? Viloyat rahbari «xususiy bog‘chani buzib tashlash» kerakligi yuzasidan topshiriq berganmi?
Buxoro villoyati hokimi axborot xizmati rahbari Olim Jo‘rayevning «Xabar.uz»ga bildirishicha, aslida Buxoro hokimi Botir Zaripov ishchi guruhi bilan joriy yilning 22 may kuni Buxoro shahridagi 2-sonli davlat maktabgacha ta’lim muassasasida bo‘lgan. Bunda u davlat maktabgacha ta’lim muassasasida amalga oshirilayotgan qurilish-ta’mirlash ishlarining borishini ko‘zdan kechirgan. U yerdagi og‘ir ahvol, ayniqsa, bog‘chaga tutash umumiy ovqatlanish ob’yekti tomonidan muassasada hududining tegishlicha maydoni o‘zboshimchalik bilan egallab olinganiga, bolalar hayoti xavfsizligi ta’minlanmaganiga guvoh bo‘lgan. Buxoro shahar markazidagi bunday achinarli ahvoldan va bolalar taqdiridan xavotirlangan viloyat rahbari jahl ustida javobgar mas’ullarga tadbirkorning o‘zboshimcha xatti-harakatlariga nisbatan: «sud-pud demasdan, ichidagi odamlari bilan buzib, ko‘mib tashlash» haqida tanbeh bergan.
Bildirilishicha, Buxoro shahridagi 2-sonli davlat maktabgacha ta’lim muassasasi 140 o‘ringa mo‘ljallangan. 1961 yilda qurilgan va hozirda ta’mirtalab holga kelib qolgan. O‘tkazilgan xatlovga asosan mahalliy budjet hisobidan zarur mablag‘lar ajratilib, bog‘chada kapital ta’mirlash ishlari olib borilishi ko‘zda tutilgan.
O‘rganish chog‘ida viloyat hokimi qurilish ishlarini jadallashtirish va qisqa muddatda yakunlash yuzasidan shahar hokimligi va soha mas’ullariga topshiriqlar bergan.
«O‘rganish jarayonida tadbirkorning bog‘cha hududida tegishli ruxsatlarsiz, xufyona noqonuniy kirish-chiqish yo‘lagi ochganiga, bundan tashqari, bog‘cha hududining bir qismida yuqori kuchlanishli transformator atrofi temir panjara bilan o‘rab olinmaganiga guvoh bo‘ldik», - deydi Olim Jo‘rayev.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, viloyat hokimlari zimmasiga muassasalarning xavfsizligini ta’minlash, shu jumladan, hududlar atrofini o‘rash, ularga huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha inspektorlarni biriktirish, kuzatuv kameralari va yong‘inga qarshi signalizatsiya tizimlarini o‘rnatish choralarini ko‘rish, shuningdek, muassasa hududining va ko‘chmas mulkining butunligini hamda daxlsizligini belgilangan tartibda ta’minlash vazifalari yuklatilgan.
Videolavhada tilga olingan «buzib tashla» jumlasida aynan o‘sha bog‘cha hududida tegishli ruxsatlarsiz, xufyona, noqonuniy kirish-chiqish yo‘lagini bartaraf etilishi nazarda tutilgan. Va asosiy maqsad viloyat hokimi tomonidan 140 nafar bog‘cha tarbiyalanuvchilarini xavfsizligi, hamda yuz berishi mumkin bo‘lgan turli noxush, noqonuniy holatlarni oldini olish bo‘lgan.
Ma’lumot o‘rnida: Bundan ilgari Buxoroda e’tiborsizlik oqibatida bog‘cha bolasining tok urishi oqibatida vafot etgan hamda tok urishidan vafot etgan bog‘cha tarbiyalanuvchisi ishi bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumot berilgan edi.
«Ijtimoiy tarmoq faollari va foydalanuvchilari aynan shu jumlani «hokim xususiy bog‘chalarni buzib tashlash bo‘yicha topshiriq berayapti” tarzida muhokama qilishmoqda. Bu esa mutlaqo asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi», - deydi Buxoro shahar hokimi o‘rinbosari Feruz Hamroyev.
Bildirilishicha, viloyatning boshqa shahar-tumanlaridagi maktabgacha ta’lim muassasalarida bu kabi holatlarni o‘rganish va zudlik bilan bartaraf etish maqsadida Buxoro shahar hokimining tegishli o‘rinbosariga «hayfsan» intizomiy chorasi qo‘llanilgan. Noqonuniy yo‘lak bartaraf etilgan hamda o‘rganish olib borilgan 2-son davlat maktabgacha ta’lim muassasasidagi jarayon tasvirga olinib, mutasaddilarga yuborilgan va shu tariqa keng tarqalgan.
Rasmiy munosabatda viloyatda qonun ustuvorligi ta’minlanishi, birorta noqonuniy buzilish amalga oshirilmasligi ta’kidlab o‘tilgan. Ushbu holatda esa viloyat hokimi tomonidan topshiriq berish paytida ayrim rahbarlarning mas’uliyatini oshirish uchun hissiyotli gapirishiga to‘g‘ri kelgani vaj keltirilgan.

12 июня текущего года в социальных сетях распространилась информация о визите хокима Бухарской области Ботир Зарипова в одно из частных дошкольных учреждений вместе с ответственными лицами, а также о его указании снести некоторые из этих учреждений.
В распространившемся видео хоким области, в частности, говорит: «Снести и закопать, без всякого муда, вместе с людьми внутри». Также он обратился к заместителю хокима города Бухары со словами: «Поднимите все юридические документы на тех, кто открыл проход на территорию детсада. Если документов нет — сносите, никого не слушайте. Снесите сегодня же, вместе с имуществом и людьми внутри, к черту. Хватит уже с этими судами и сюсюканьем».
Пресс-служба хокимията области подтвердил, что данные слова действительно были произнесены хокимом Бухарской области.
По словам руководителя информационной службы хокимията Бухарской области Олимжона Жураева в интервью «Xabar.uz», 22 мая текущего года хоким Бухарской области Ботир Зарипов вместе с рабочей группой посетил государственное дошкольное учреждение №2 в городе Бухара. Там он ознакомился с ходом строительных и ремонтных работ.
«Хоким стал свидетелем тяжелого состояния учреждения, в частности, того, что прилегающая к детсаду территория была самовольно занята объектом общественного питания, что угрожало безопасности детей. Возмущенный хоким, обеспокоенный положением дел в центре города и судьбой детей, в порыве эмоций сделал выговор ответственным лицам, используя выражение о сносе «вместе с людьми внутри», – говорится в заявлении.
Сообщается, что дошкольное учреждение №2 города Бухара рассчитано на 140 мест. Оно было построено в 1961 году и на данный момент находится в аварийном состоянии. По результатам изучения, из местного бюджета были выделены необходимые средства на капитальный ремонт.
Во время изучения ситуации хоким области дал указания городским и профильным службам ускорить строительные работы и завершить их в кратчайшие сроки.
«В ходе проверки мы установили, что предприниматель незаконно, без соответствующих разрешений, организовал незаконный проход на территории детсада. Кроме того, возле высоковольтного трансформатора отсутствовало ограждение», — сообщил Олим Жураев.
Отмечается, что фраза «снести» в видео касалась именно устранения незаконного, скрытого прохода на территорию детсада. «Главной целью хокима было обеспечить безопасность 140 воспитанников и предотвратить возможные неприятные и противоправные ситуации», – отметили в хокимияте.
«Активные пользователи соцсетей обсуждают эту фразу как будто “хоким распорядился снести частные детсады”. Это абсолютно безосновательно и не соответствует действительности», — заявил заместитель хокима города Бухары Феруз Хамраев.
Также сообщается, что с целью изучения подобных случаев в других районах области и их немедленного устранения, заместителю хокима города Бухары был вынесен выговора. Незаконный проход был устранен, а процесс в дошкольном учреждении №2 был зафиксирован на видео, отправлен ответственным лицам и затем стал широко распространенным.
В официальном заявлении подчеркивается, что в области соблюдается верховенство закона и никаких незаконных сносов не допускается. В данном случае эмоциональные высказывания хокима были направлены на повышение ответственности некоторых руководителей, говорится в сообщении.