Suv va salqin ichimliklarni raqamli markirovkalash bo‘yicha seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30 mart kuni «Hilton Tashkent City» mehmonxonasida «Asl Belgisi» mahsulotlarni markirovkalash va kuzatish milliy axborot tizimining operatori «CRPT TURON» MChJ tashabbusi bilan «O‘zbekiston Respublikasida suv va salqin ichimliklarni raqamli markirovkalash» mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Davlat soliq qo‘mitasi, shisha suv va ichimliklar ishlab chiqaruvchi yetakchi tashkilotlar, markirovkalash bo‘yicha yechimlarni taqdim etuvchi integrator tashkilotlar, matbuot xodimlari, shuningdek, raqamli markirovkalash bo‘yicha operator «CRPT TURON» MChJ xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad -ishlab chiqaruvchi korxonalarga 2023 yil 1 iyuldan suv va alkogolsiz ichimliklarni majburiy markirovkalashni boshlashga tayyorgarlik ko‘rish, raqamli markirovkalash qoidalari haqida gapirish, texnik yechimlarni joriy etish va kelgusida chora tadbirlar bo‘yicha tavsiyalar berishdan iborat.
Tadbir doirasida seminar ishtirokchilarining taqdimotlari, yig‘ilgan masalalar muhokamasi, V2V formatidagi uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan shishali suv va alkogolsiz ichimliklarni majburiy markirovkalash tartibi tasdiqlandi. Markirovkalash talabi ham mahalliy ishlab chiqaruvchilar, ham import qiluvchilar uchun kuchga kiradi, xususan:
birinchi guruh uchun (gazlangan yoki gazlanmagan suv, ichimliklar, shuningdek fermentlanmagan shirin meva va sabzavot sharbatlari, uzumdan tashqari) – 2023 yil 1 iyuldan;
ikkinchi guruh uchun (metall idishlardagi suv va ichimliklar) – 2024 yil 1 avgustdan.
Ichimlik ishlab chiqaruvchilari jarayon boshlanishidan kamida uch oy oldin kerakli markirovkalash uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzishlari kerak.
CRPT TURON tizim operatori O‘zbekiston hududida ishlab chiqariladigan 0,5 litrgacha bo‘lgan idishlardagi gazlanmagan suv uchun markirovkalash kodlarini bepul taqdim etadi.

Состоялся семинар по актуальным вопросам старта цифровой маркировки воды и напитков
30 марта текущего года в гостинице «Hilton Tashkent City» по инициативе OOO «CRPT Turon»- оператора Национальной информационной системы мониторинга маркировки и отслеживания продукции «Asl Belgisi» состоялся семинар на тему: «Цифровая маркировка воды и прохладительных напитков в Республике Узбекистан».
В Семинаре приняли участие представители Государственного Налогового комитета, ведущие компании по производству бутилированной воды и напитков, компании-интеграторы, предоставляющие решения по маркировке, журналисты, а также сотрудники Оператора цифровой маркировки OOO «CRPT Turon».
Основной целью мероприятия является помощь компаниям-производителям подготовиться к старту обязательной маркировки воды и прохладительных напитков с 1 июля 2023 года, рассказать о правилах цифровой маркировки, познакомить с техническими решениями и предоставить рекомендации по дальнейшим действиям.
В рамках мероприятия состоялись презентации от участников семинара, обсуждения накопившихся вопросов, B2B встречи.
Отметим, что Кабинет министров Узбекистана утвердил порядок обязательной маркировки бутилированной воды и безалкогольных напитков. Требование маркировки вступит в силу как для местных производителей, так и для импортёров, а именно:
- для первой группы (газированной либо негазированной воды, напитков, а также неферментированных подслащённых фруктовых и овощных соков, кроме виноградного) — с 1 июля 2023 года;
- для второй группы (воды и напитков в металлической таре) — с 1 августа 2024 года.
Производители напитков минимум за три месяца до начала процесса должны подписать договоры по поставке необходимого оборудования для маркировки.
Оператор системы CRPT Turon бесплатно предоставит коды маркировки для негазированной воды, которая выпускается на территории Узбекистана, в бутылках объёмом до 0,5 литра.