To‘ra Bobolovga tegishliligi aytilgan audio tarqaldi. Bosh prokuratura holatni o‘rganmoqda (audio)
Ijtimoiy tarmoqlarda Surxondaryo viloyati hokimi To‘ra Bobolovning Angor tumani prokurori bilan bo‘lib o‘tgan muloqoti, deya aytilayotgan audiosuhbat turli muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Bosh prokuratura mazkur holatga e’tibor qaratib, audioyozuvlarning haqqoniyligi, qachon, qayerda va qanday holatlarda yuz berganligi hamda boshqa holatlar o‘rganilayotganini ma’lum qildi.
Surxondaryo viloyati hokimligi ham mazkur holatga munosabat bildirib, audiomaterial joriy yilning fevral oyida hokimlik soatida bo‘lib o‘tgan muhokamadan kesib olinib, boshqacha talqin qilinayotganini aytmoqda.
«Asl holatda yig‘ilishda kun tartibiga qo‘yilgan masalalar muhokamasi jarayonida viloyat rahbari Angor tumani sektor rahbarlaridan tumanning investitsiya, eksport va soliq tushumlari bo‘yicha yo‘l qo‘ygan xato va kamchiliklarini tanqidiy muhokama qilib, tanbeh bergan. Shu jumladan, tuman prokuroriga ham. Mazkur yig‘ilish tanqidiy ruhda o‘tganligi sababli viloyat hokimi asabiy holatda gapirishga majbur bo‘lgan», – deyiladi hokimlik munosabatida.
Hokimlik, shuningdek, ushbu audioning yig‘ilish jarayonidan kesib olinib montaj qilinganini iddao qiladi va o‘rganishlar natijasida holat qonunga xilof deb topilsa, «qonunda belgilangan tartibda ko‘rib chiqilishiga tayyor» ekanligini ma’lum qiladi.

В сети появилась аудиозапись, на котором хоким Сурхандарьи оскорбляет прокурора Ангорского района. Генпрокуратура изучает подлинность записи (аудио)
В социальных сетях появилась аудиозапись, на которой слышно, как хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов оскорбляет прокурора Ангорского района Сирожиддина Рамазонова. В Генеральной прокуратуре Узбекистана заявили, что изучают подлинность записи.
Пресс-служба хокимията Сурхандарьи сообщила, что «аудиоматериал вырезан из обсуждения», состоявшегося во время совещания в формате «час хокима» в феврале, и «по-другому интерпретирован».
«На самом деле в ходе обсуждения вопросов повестки дня заседания руководитель области критически обсудил и сделал выговор руководителям секторов Ангорского района за ошибки и недостатки, допущенные районом в части инвестиций, экспорта и налоговых поступлений. В том числе и районному прокурору. Хоким области был вынужден разговаривать в нервном состоянии, поскольку встреча проходила в критическом ключе», — говорится в сообщении.
Отмечается, что хоким области готов к тому, чтобы случай был рассмотрен в порядке, установленном законом, если «в ситуации, зафиксированной на записи, вырезанной с совещания, смонтированной и по-разному интерпретируемой, будут найдены нарушения закона».