Toshkent metrosining «Do‘stlik» bekatidan Qo‘yliq bozorigacha bo‘lgan qismida «Ohangaron» bekati yo‘nalishi bo‘ylab dastlabki relslarni qo‘yish ishlari boshlab yuborildi. Ayni paytda ushbu yo‘nalishga 2 km.dan ortiq po‘lat izlar yotqizildi. Bu haqda «O‘zbekiston temir yo‘llari» xabar berdi.
Ushbu yo‘nalish 11 kilometrdan iborat bo‘lib, «Do‘stlik», «Ohangaron», «Tuzel», «Iltifot», «Rohat», «Yangiobod» hamda «Qo‘yliq» bekatlarini o‘z ichiga oladi. Mazkur metro qurilishida butunlay yangi texnologiya qo‘llanilmoqda. Estakadalar uchun monolit usulda beton ustunlar quyish jarayoni o‘zlashtirilib, mamlakatda ishlab chiqarilayotgan materiallardan foydalanilyapti.
Temiryo‘lchilar mustaqillikning 28 yilligi bayrami arafasida «Do‘stlik» hamda «Ohangaron» bekatidagi qurilish ishlarini to‘liq tugatishni rejalashtirishgan.
«Do‘stlik» estakada yo‘nalishidagi birinchi bekatdir. Bir qavatdan iborat ushbu bekatda ayni paytda ma’muriy bino, chiptaxonalar, tibbiyot, xavfsizlik va texnik xodimlari uchun xonalari qurilib, so‘nggi pardozlash ishlari olib borilmoqda. 120 metrlik uzunlikdagi perronida ham sifatli qurilish mahsulotlaridan foydalanilib, yer qismi marmar bilan qoplandi. Perrondan poyezdga chiqish qismiga ko‘zi ojizlar uchun maxsus bo‘rttirilgan marmar toshlardan yotqizildi.
«Ohangaron» bekatida ham bunyodkorlik ishlarining so‘nggi bosqichi amalga oshirilmoqda. Ushbu bekat ikki qavatdan iborat bo‘lib, birinchi qavatda ma’muriy, chiptalar sotish va xavfsizlik xonalari qurildi. Ikkinchi qavat esa asosan perron qismi bo‘lib, unga chiqiladigan ikki tomonga yo‘lovchilarning chiqib tushishlari qulayligini ta’minlash maqsadida zamonaviy eskalatorlar o‘rnatildi. Ob’yektning ichki va tashqi qismida so‘nggi pardozlash ishlari bajarilib, milliy me’moriy uslubda bezatilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, metro liniyasining yer usti halqa yo‘lining umumiy uzunligi 54,8 kilometrdan iborat bo‘ladi. Uning 53,1 kilometri balandligi 6 metr balandlikdagi estakadalar orqali o‘tkazilib, loyiha besh bosqichda amalga oshiriladi. Istiqbolda yangi liniyada poyezdlarning o‘rtacha yurish tezligi soatiga 60 kilometrni tashkil etadi. Harakatlanish oraliq vaqti 4 daqiqadan iborat bo‘ladi. Ushbu liniyada 2 ta vagon deposi qurilishi ham rejalashtirilgan. Bekatlardagi perron 5 ta vagon to‘xtashi uchun mo‘ljallangan.
Rossiya Federatsiyasidan yangi metro liniyalarining estakada yo‘nalishida harakatlanadigan zamonaviy va yuqori sifatli, yo‘lovchilar uchun barcha qulayliklarga ega vagonlar tayyorlanib, yurtimizga keltirilishi kutilmoqda.

На надземной линии метрополитена началась прокладка путей
На участке новой строящейся линии метро от станции «Do‘stlik» в направлении станции «Ohangaron» начались работы по прокладке первых рельсошпальных решёток. До сегодняшнего дня уже проложено более 2 км стальных путей.
Напомним, участок дороги от станции «Do‘stlik» в направлении столичного рынка Куйлюк составляет 11 километров и включает в себя такие станции, как «Do‘stlik», «Ohangaron», «Tuzel», «Iltifot», «Rohat», «Yangiobod», «Qo‘yliq».
Ко дню празднования 28-летия Независимости планируется полностью завершить строительные работы на станциях «Do‘stlik» и «Ohangaron». Для этого строительные работы на станциях ведётся круглосуточно. Станция «Do‘stlik» – первая по счёту в этом направлении. Здесь строятся административное здание, билетные кассы, комнаты для медицинского, охранного и технического персонала, ведутся отделочные работы на всём объекте. Для перехода с существующей подземной станции «Do‘stlik» на надземную ветку построен специальный переход. Перрон станции длиною в 120 метров покрыт мраморной плиткой, а для незрячих или людей со слабым зрением уложены специальные плиты адаптированные под эту категорию пассажиров (имеются специальные рельефно-точечные обозначения). Крыша имеет кровельное покрытие, а две противоположные стены покрываются специальным композитным материалом, уберегающим от прямых солнечных лучей.
На станции между  перронами организован пешеходный переход, для случая, если необходимо перейти на другую сторону направления. Благоустраивается близлежащая территория вокруг станции, строится парковочная зона, через которую можно будет подняться прямо на станцию.
На станции «Ohangaron» строительно-монтажные работы также на завершающем этапе. Эта станция будет состоять из двух этажей. Первый этаж отведён под административное здание, билетные кассы и другие необходимые помещения. Второй этаж – сама станция и её перронная часть. Здесь установлены современные эскалаторы.
Напомним, что общая протяженность надземной кольцевой дороги линии метро, строящейся по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, составит 54,8 километра. Высота эстакад на линии – 6 метров. Проект реализуется в пять этапов. Следует отметить, что в перспективе, когда кольцевая линия метро заработает в полном объёме, средняя скорость движения поездов на ней будет составлять 60 км/час, интервал движения поездов будет составлять 4 минуты. Перроны на станциях рассчитаны для остановки 5 вагонных составов. В России уже подготовлены и в скором времени будут доставлены современные и высококачественные вагоны для метрополитена со всеми удобствами для пассажиров.