Toshkentda daraxt kesuvchilar ushlandi. Zarar miqdori — 163 million so‘m
Toshkent shahar Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasiga 4 iyul kuni Yunusoboddagi daraxtlar noqonuniy kesilayotganligi xaqida tezkor xabar yetib keldi. Bu haqda shahar hokimligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Xabar bu kabi vaziyatlar uchun maxsus yaratilgan @EcoControl_bot telegram boti orqali yetkazildi. Tezkor surishtirish ishlari natijasida haqiqatdan ham Yunusobod tumani, 4-mavze, «Billur» mahallasida diametri 51sm dan 78 sm gacha bo‘lgan 11 ta daraxt noqonuniy kesilganligi aniqlandi.
Daraxtlar kesilishi «METIN KOMMUNAL SERVIS» MChJ tomonidan amalga oshirilgan. Tabiatga keltirilgan zarar jami 163,663,929 so‘m deb baholandi.
Ushbu holat bo‘yicha tuman Ekologiya inspeksiyasi tomonidan rasmiylashtirilgan barcha hujjatlar prokuratura organlariga taqdim etish uchun tayyorlanmoqda.

В Ташкенте задержаны рубщики деревьев. Сумма ущерба — 163 млн. сумов
Ташкентским городским Управлением экологии и охраны окружающей среды четвёртого июля был получен сигнал о незаконной рубке деревьев на Юнусабаде. Получен он через специально созданный для таких ситуаций телеграм-бот @EcoControl_bot, сообщает пресс-служба столичного хокимията.
В ходе оперативной проверки сигнала действительно в махалле «Биллур» на четвёртом квартале Юнусабада выявлена незаконная рубка 11 деревьев диаметром ствола от 51 до 78 сантиметров.
Сообщается, что рубка проводилась ООО «МЕТИН КОММУНАЛ СЕРВИС». Общий ущерб оценивается в размере 163 663 929 сумов.
По данному факту районной экологической инспекцией оформляются документы для передачи в прокуратуру.
Хокимият призывает написать в телеграм-бот @EcoControl_bot, если вы стали свидетелями рубки деревьев.