Toshkentda karantindan so‘ng ishsiz yoshlar soni 3 barobarga ko‘payishi mumkin
Yig‘ilishda aytilishicha, poytaxtda karantin o‘tganidan so‘ng ishsiz yoshlar soni 3 barobarga ko‘payishi prognoz qilinmoqda.
Shu sabab hozirda shahar va tuman hokimliklari mutasaddilari boshqa qator sohalar rahabarlari bilan birgalikda ularni IT yo‘nalishidagi tadbirkorlikka jalb etish, ko‘nikmalarini rivojlantirish, sektorlar bilan yuzaga keluvchi muammolar yechimi ustida ishlayotganliklari ham aytib o‘tildi.
Shuningdek, onlayn darslar televideniyening 3ta kanali orqali muntazam berib borilmoqda va bunga Toshkent shahridan 188 nafar o‘qituvchilar, 50 nafar sportchilar, 100 nafar maktabgacha ta’lim muassasalari pedagoglari jalb etilgan bo‘lib, yig‘ilishda ular Toshkent shahar hokimiyati tomonidan rag‘batlantirilishi ma’lum qilindi.
Shu bilan birga karantin tugashi bilan poytaxtimizdagi bog‘cha yoshidagi bolalarni maktabgacha ta’lim bilan to‘liq qamrab olishni 93 foizdan 100 foizga ko‘tarish hamda 6 yoshli bolalarni (100 foiz)maktabga tayyorlash tizimini joriy qilish masalasi ham muhokama qilingan.

В Ташкенте после окончания карантина число безработной молодежи может вырасти в три раза
В Ташкенте после окончания карантина число безработной молодежи может вырасти в три раза. Об этом стало известно по итогам прошедшего 17 апреля заседания Комплекса по молодёжной политике, социальному развитию и духовно-просветительским вопросам в хокимияте столицы.
«Прогнозируется, что из-за карантина количество незанятой молодёжи возрастёт в 3 раза после его окончания.
Поэтому в настоящее время ответственными сотрудниками хокимията города и районов, а также руководителями ряда других сфер ведётся работа по привлечению их к IT-предпринимательству, развитию их навыков», - говорится в сообщении хокимията.
Также рассмотрены вопросы повторной — то есть второй и заключительной — дезинфекции всех дошкольных образовательных организаций, общеобразовательных учреждений, спортивных и музыкальных школ. По итогам рассмотрения ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Вместе с тем, обсужден вопрос полного охвата детей дошкольного возраста и поднятия этого показателя с 93% до 100% сразу после карантина, а также внедрения системы подготовки к школе 6-летних детей (со 100% охватом).
А для обеспечения исполнения 5 инициатив Президента Республики Узбекистан и поощрения талантливых, одарённых молодых людей в ближайшее время будет запущена платформа онлайн-конкурсов.