Toshkentda miltiq bilan hayvonlarni otgan shaxs 15 sutkaga qamaldi
Joriy yilning 4-fevral kuni tasvirga olingan va internet tarmog‘ida tarqalayotgan videoda noma’lum shaxs uyidan chiqib, miltiq bilan noma’lum tomon yo‘l olgani aks etgan.
Keyinchalik, 12-fevral kuni «Mehr va Oqibat» NNT hayvonlarni himoya qilish jamiyati vakillari fuqaro M.N.ning arizasini Mirobod tumani IIO FMBga yetkazishgan. Unda ayol o‘z qo‘shnisi – Mirobod tumanida yashovchi 29 yoshli Inomjon A.ga nisbatan pnevmatika miltig‘idan mushuk va itlarni otgani uchun chora ko‘rishni so‘ragan.
Toshkent shahar IIBB xodimlari ushbu murojaatni o‘rganib chiqishgan.
Qayd etilishicha, Inomjon A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasi 1-qismi («Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish») bo‘yicha bayonnoma rasmiylashtirildi. Hujjatlar sudga yo‘naltirildi.
Mirobod tumani ma’muriy ishlar bo‘yicha sudi Inomjon A.ni O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining yuqorida qayd etilgan moddalari bo‘yicha aybdor deb topdi va unga nisbatan 15 sutkalik ma’muriy qamoq belgiladi.

Мужчину, стрелявшего в кошек и собак, арестовали на 15 суток
В сети интернет распространилась видеозапись с камеры наблюдения, сделанная 4 февраля текущего года, на которой мужчина выходит из дома и направляется с ружьём в неизвестном направлении.
Позже 12 февраля представители ННО ОЗЖ «Mehr va Oqibat» передали заявление гражданки М. Н. в УКД ОВД Мирабадского района. В сообщении женщина просила принять меры в отношении ее соседа – жителя Мирабадского района 29-летнего Иномжона А., который из своего пневматического ружья ранил ее кошку. Женщина также рассказала, что стала свидетелем того, что он из пневматического ружья целится в кошек и собак.
По данным ГУВД Ташкента, в отношении мужчины составлен протокол в соответствии с частью 1 статьи 111(« Жестокое обращение с животными») и статьи 185 прим.3 («Незаконный оборот предметов, оборот которых в качестве гражданского и служебного оружия запрещен на территории Республики Узбекистан») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Собранные документы были переданы в суд.
Судом по административным делам Мирабадского района Иномжон А. был признан виновным в совершении правонарушений, предусмотренных вышеуказанными статьями Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, и назначено наказание в виде административного ареста сроком на 15 суток.