Toshkentda «Regapen», «Selofen» va «Tropikamid» sotgan dorixona rahbarlari qo‘lga olindi
DXX va IIV xodimlari hamkorligida Toshkent shahar Chilonzor tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida «YeVRO MED FARM» MChJga qarashli dorixonada kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarining noqonuniy savdosi yo‘lga qo‘yilganligi fosh etildi. Ushbu dorixona ko‘zdan kechirilganda 364 dona «Regapen», 85 dona «Selofen» va 13 dona «Tropikamid» dori vositalari noqonuniy saqlanayotganligi aniqlanib, protsessual tartibda hujjatlashtirilib olindi. Shuningdek, dorixona rahbari O‘.A.ga tegishli avtomashinadan ham 1610 dona «Regapen», 200 dona «Selofen» va 399 dona «Tropikamid» dori vositalari ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yildi.
Surishtiruvlar jarayonida ushbu noqonuniy ishlar zanjiri fuqaro A.B.ga borib taqaldi. U tomonidan Chilonzor tumani, 17-mavze, 33-uyning 26-xonadoniga yashirib qo‘yilgan 7600 dona «Tropikamid» dori vositasi protsessual tarzda rasmiylashtirib olindi.
Shuningdek, A.B. kuchli ta’sir etuvchi dori vositalarini yana bir hamtavog‘i P.M.ga yetkazib turganligi, natijada Chilonzor tumanining 1-mavzesida joylashgan unga tegishli «ARRAKASTA GROUP» nomli dorixonada bunday preparatlar sotilayotganligi ma’lum bo‘ldi. Tezkor tadbir davomida ushbu dorixonada 100 dona «Tropikamid» dori vositasi qonunga xilof ravishda saqlanayotganligi aniqlandi.
Bundan tashqari, Uchtepa tumanida joylashgan «KAMOLA-XUR INVEST» MChJga qarashli dorixona rahbari P.B. garchi maxsus litsenziyaga ega bo‘lmasa-da, kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib, mijozga 1 dona «Selofen» kapsulasini 20 ming so‘mga sotayotgan vaqtida ashyoviy dalil bilan ushlandi. Dorixona ko‘zdan kechirilganda 3139 dona «Selofen» va 923 dona «Regapen» dori vositasi borligi aniqlanib, o‘rnatilgan tartibda rasmiylashtirib olindi.
O‘tkazilgan tadbirlar natijasida jami 2897 dona «Regapen», 3425 dona «Selofen» va 8112 dona «Tropikamid» dori vositalari musodara qilindi.
Ta’kidlash lozimki, Vazirlar Mahkamasining 2019 yilda qabul qilingan «O‘zbekiston Respublikasida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar muomalasini tartibga solish to‘g‘risida»gi qaroriga asosan «pregabalin», «zaleplon», «tropikamid» kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxatiga kiritilganligi bois, tarkibida ushbu moddalar bo‘lgan «Regapen», «Selofen» va «Tropikamid» dori vositalari faqatgina maxsus litsenziyaga ega bo‘lgan dorixonalarda sotilishi belgilangan.
Bunday dori vositalarining sog‘lom odam tomonidan uzoq vaqt iste’mol qilinishi kelgusida unga nisbatan tobe’likni keltirib chiqaradi va alal-oqibat insonda narkologik kasalliklarni yuzaga keltiradi, shuningdek, ichki organlarga toksik ta’sir ko‘rsatadi. Dozasini oshirish esa hatto o‘limga ham olib keladi.

В Ташкенте задержаны владельцы аптек, в которых продавались сильнодействующие препараты
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СГБ совместно с представителями МВД в Чиланзарском районе города Ташкента, выявлена незаконная торговля сильнодействующими препаратами в аптеке, принадлежащей ООО «ЕВРО МЕД ФАРМ». В результате проведенного осмотра было обнаружено и оформлено в процессуальном порядке 364 капсул «Регапена», 85 капсул «Селофена» и 13 флаконов «Тропикомида». Также в автомобиле владельца аптеки «У.А.» обнаружено и изъято в качестве вещественных доказательств 1610 капсул «Регапена», 200 капсул «Селофена» и 399 флаконов «Тропикамида». Об этом Xabar.uz сообщили в пресс-службе СГБ.
В ходе доследственных действий цепочка этих незаконных действий привела к гражданину «А.Б.», который по адресу Чиланзарский район, квартал 17, дом 33, кв. 26, незаконно хранил 7600 флаконов «Тропикамида».
Также установлено, что «А.Б.» доставлял сильнодействующие препараты своему подельнику «П.М.». Так, при обыске принадлежащей ему аптеки «ARRAKASTA GROUP», расположенной в 1-м квартале Чиланзарского района, выявлено незаконное хранение 100 шт. препарата «Тропикамид».
Кроме того, владелец аптеки ООО «KAMOLA-XUR INVEST» расположенной в Учтепинском районе «П.Б.» также занимался реализацией сильнодействующих препаратов без специальной лицензии. Он был задержан с поличным во время реализации клиенту 1 капсулы «Селофена» за 20 тысяч сумов. При обыске аптеки было обнаружено и изъято в качестве вещественных доказательств 3139 капсул «Селофена» и 923 капсул «Регапена».
В результате проведенных мероприятий изъяты в общей сложности лекарственных препаратов «Регапен» - 2897 капсул, «Селофен» - 3425 капсул и «Тропикамид» - 8112 флаконов.
Следует отметить, что согласно Постановлению Кабинета Министров от 2019 года «О регулировании оборота сильнодействующих веществ в Республике Узбекистан» «прегабалин», «залеплон» и «тропикамид» включены в список сильнодействующих веществ, запрещенных к свободному обороту. При этом, имеющих в составе этих веществ, препараты «Регапен», «Селофен» и «Тропикамид» должны продаваться в аптеках, имеющих соответствующую лицензию.
Длительное употребление подобных препаратов вызывает зависимость у здорового организма и в дальнейшем приведет к наркологическим заболеваниям. Также, оказывает токсичное влияние внутреннему организму человека. Превышение дозы приведет даже к летальному исходу.