Toshkentda vafot etgan italiyalik aktyor o‘limi tafsilotlari ma’lum qilindi
Poytaxtning Mirobod tumanidagi ijara xonadonida Italiya fuqarosi — 27 yoshli aktyor Geno Jorjo (Gheno Giorgio)ning jasadi topilganligi haqida xabar berilgan edi.
Xabarlarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi manbasiga tayangan holda, yigitning jasadi topilgani haqida 16 fevral kuni soat 23.00 da Mirobod tumani IIO FMB navbatchilik qismiga Geno Jorjo vaqtinchalik propiska asosida istiqomat qilgan xonadon egasi xabar qilganligi aytilgan. Qayd etilganki, voqea joyini ko‘zdan kechirish davomida kirish eshigi buzilmaganligi, xonalarda buyumlar o‘z joylarida turganligi, marhum zo‘ravonlik bilan o‘ldirilganligining izlari topilmagan. OAVning yozishlaricha, o‘lim sabablari aniqlanmoqda.
Ma’lum qilamizki, hozirgi vaqtda ushbu fakt bo‘yicha Mirobod tumani IIO FMB tomonidan surishtiruv olib borilmoqda.
Toshkent shahar IIBB migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Geno Jorjo sayyoh sifatida Toshkentga joriy yilning 9 fevral kuni yetib kelgan va 10 fevral kuni onlayn-xizmatlar orqali Italiya Elchixonasi vakili orqali Mirobod tumanida 30 kunga ijaraga olgan xonadonida ro‘yxatdan o‘tgan.
Geno Jorjo 10 fevral kunidan aloqaga chiqmagach, uning qarindoshlari Elchixonaga murojaat qilganlar. Elchixona vakillari 16 fevral kuni Geno Jorjo istiqomat qilgan xonadonga kelganlarida eshik qo‘ng‘irog‘iga hech kim javob bermaganidan so‘ng xonadon egasi B.F.ni chaqirganlar. Birgalikda xonadonga kirishganida jasad topilgan.
Respublika sud tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazi Toshkent shahar filialining ma’lumotnomasiga ko‘ra, Geno Jorjo uning jasadi topilganidan bir necha kun ilgari hayotdan ko‘z yumgan. O‘lim sababini aniqlash maqsadida sud tibiy ekspertiza tayinlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotga ko‘ra, Geno Jorjo Toshkent shahriga joriy yilning 9 fevral kuni Malayziyadan uchib kelgan.
So‘rov davomida xonadon egasining so‘zlariga ko‘ra, joriy yilning 10 fevral kuni yigit unga mazasi bo‘lmayotganligini aytgan, ammo shundan so‘ng ular aloqaga chiqishmagan.
Qo‘shnilarning aytishlaricha, ular B.F.ning xonadonida kimdir yashashini bilishmagan, chunki na shovqinni va na kimdir kirib-chiqqanini ko‘rmaganlar.

Опубликованы подробности гибели в Ташкенте итальянца Гено Джорджо
Ранее сообщалось о том, что на съемной квартире в Мирабадском районе столицы было обнаружено тело гражданина Италии 27-летнего Гено Джорджо (Gheno Giorgio).
Информация об обнаружении тела молодого человека поступила 16 февраля в 23:00 в дежурную часть УКД ОВД Мирабадского района от владелицы квартиры, где по временной прописке проживал Гено Джорджо. Подчеркивается, что при осмотре места происшествия не было обнаружено следов взлома на входной двери, в комнатах вещи и предметы не были разбросаны, признаков насильственной смерти на теле покойного также не имелось. Причины смерти, пишут издания, устанавливается.
ГУВД города Ташкента сообщает, что в настоящее время по данному факту УКД ОВД Мирабадского района ведется дознание.
Согласно данным службы миграции и оформления гражданства ГУВД, Гено Джорджо в качестве туриста прибыл в Ташкент 9 февраля текущего года и 10 февраля посредством онлайн-услуг зарегистрировался в квартире в Мирабадском районе, которую арендовал через представителя Посольства Италии в Узбекистане, сроком на 30 дней.
16 февраля представители Посольства, к которым обратились родные Гено Джорджо, обеспокоенные тем, что он с 10 февраля не выходил на связь, пришли на квартиру, где проживал молодой человек. На звонок им никто не открыл, и они вызвали хозяйку квартиры Б. Ф., в присутствии которой и было обнаружено тело.
Согласно справке Ташкентского городского филиала Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы, смерть Гено Джорджо наступила за несколько дней до момента обнаружения тела. Для установления причины смерти назначена судебно-медицинская экспертиза.
По сведениям, предоставленным Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Гено Джорджо прилетел в город Ташкент 9 февраля из Малайзии.
При опросе владелица квартиры сообщила, что 10 февраля с. г. в телефонном разговоре молодой человек пожаловался ей на недомогание, и с того дня они больше не общались.
Соседи сообщили, что не были в курсе, что в квартире Б. Ф. кто-то поселился, так как не слышали шума, не видели, чтобы кто-то входил в квартиру или выходил из нее.