Tramp vaksinasiz ham koronavirusni yengish mumkinligini aytdi
Prezident Donald Trampning fikricha, AQSh vaksina bor-yo‘qligidan qat’i nazar koronavirus pandemiyasidan qutuladi. Bu haqda u Shimoliy Karolinada o‘z tarafdorlari bilan uchrashuvda ma’lum qildi, deb yozmoqda «Kommersant».
OAVda paydo bo‘lgan ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp prezidentlik sayloviga qadar (3-noyabr) vaksinani tasdiqlamoqchi.
«Virusdan ko‘pchilik o‘ylaganidan ko‘ra ancha tez qutulamiz. Vaksina bo‘ladimi-yo‘qmi ahamiyatsiz. Bu albatta amalga oshadi», — dedi Tramp.
Prezident AQShda vaksina ustidagi sinovlarning so‘nggi bosqichi ketayotganini ham eslatib o‘tgan. Aytishicha, bu vaksina yil oxirigacha yoki avvalroq ham tayyor bo‘lishi mumkin.
Jons Hopkins universiteti ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh koronavirusdan eng zararlangan mamlakat: yuqtirishlar soni (5,7 mln.) bo‘yicha ham, qurbonlar soni (177 ming) bo‘yicha ham dunyoda birinchi o‘rinda.

Трамп заявил о предстоящей победе США над COVID-19 без вакцины
Президент США Дональд Трамп выразил уверенность, что страна сможет избавиться от коронавируса, независимо от того, будет у нее вакцина или нет. Об этом он сказал, выступая перед сторонниками в Северной Каролине, передает РБК.
«И это произойдет быстрее, чем люди думают, с вакцинами и даже без них. Это происходит», — отметил Трамп.
Он добавил, что три потенциальные вакцины проходят последний этап клинических испытаний.
«И мы ожидаем, что вакцина будет доступна до конца года, а может быть, намного раньше», — сказал американский лидер.
США продолжают лидировать по числу случаев заражения коронавирусом и количеству умерших. По данным Университета Джонса Хопкинса, коронавирусной инфекцией в стране заразились уже более 5,7 млн человек, умерли 177,2 тыс.