Gonkong hukumatining koronavirus bo‘yicha yetakchi maslahatchisi, tibbiy ekspert ushbu infeksiyaning yuqumlilik darajasini ma’lum qildi. Bu haqda «South China Morning Post» nashri xabar bergan.
Gonkong universiteti tibbiyot maktabi dekani, professor Gabriel Leungning so‘zlariga ko‘ra, DNK mutatsiyasi tufayli yangi shtamm virusning yuqumlilik darajasini 30 foizga oshirdi. Uning aytishicha, koronavirusga chalingan bitta odam to‘rt kishiga infeksiya yuqtirishi mumkin.
«Bu virus tarqalishining boshlanishi», — deya ogohlantirgan mutaxassis.
Olimning fikricha, mahalliy tadqiqotlar bu tamoyilni tasdiqlagan. Mart oyida koronavirusga chalingan bitta odam 2,5-3 kishiga kasallikni yuqtirgan bo‘lsa, hozirga kelib 4 kishini zararlamoqda. Biroq virusning o‘limga olib kelish darajasi oshganligini tasdiqlovchi hech qanday dalil yo‘q.

Ученые назвали степень заразности коронавируса
Ведущий медицинский эксперт, консультирующий правительство Гонконга по поводу коронавируса, назвал «степень заразности» этой инфекции. Об этом пишет издание South China Morning Post.
Профессор Габриэль Леунг (Gabriel Leung), декан медицинской школы Университета Гонконга, заявил, что новый штамм вируса увеличил уровень заражения на 30 процентов из-за мутации ДНК. По его словам, один инфицированный может заразить четырех человек. «Это начало устойчивой массовой вспышки вируса, которую мы никогда не видели», — предупредил он.
Ученый добавил, что местное исследование подтвердило такую тенденцию, поскольку число людей, которые, как ожидается, заразятся от каждого инфицированного, увеличилось с двух с половиной-трех в марте до четырех в настоящее время. Однако не было никаких доказательств того, что вирус стал более смертоносным.