Soqol o‘ta jiddiy kasallik xavfini kamaytiradi
Yuzda tuklarning bo‘lishi saraton va quyoshda kuyish xavfini kamaytiradi. Chunki soqol ultrabinafsha nurlarning teriga tushishi oldini oladi, dedi jarroh va Sanderlend universiteti professori Karan Rangarjan. Shuningdek, u soqolli erkaklar bakterial infeksiyalarga kamroq moyil bo‘lishini aniqladi, deb yozadi Live 24.
Ultrabinafsha nurlarning tukli qoplama oralab kirib borishi qiyin. Shu bois sochini kalga oldirib yurishni yoqtiradigan erkaklarga issiq havoda doimo bosh kiyim kiyish tavsiya etiladi.
Bundan tashqari, Rangarjonning so‘zlariga ko‘ra, tibbiyot xodimlari o‘rtasida o‘tkazilgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, «soqoli qirilgan yuz xavfli metitsillin-rezistentli oltinsimon stafilokokk bakteriyasiga uch barobar ko‘proq duch kelishi» aniqlangan.
Ushbu mikroorganizm eng ko‘p ishlatiladigan antibiotiklarga ham chidamli. Ya’ni undan qutulish ancha qiyin. Bundan tashqari, soqol olishda odamlar yuzning terisida kichik jarohatlar qoldiradi. Ular orqali turli patogenlar tanaga kirishi mumkin.

Учёный заявил, что мужская борода снижает риск развития онкологии
Наличие растительности на лице снижает риск возникновения рака и получения солнечных ожогов, так как борода препятствует попаданию ультрафиолетовых лучей на кожу, заявил хирург и преподаватель Университета Сандерленда Каран Рангарджан. Он также уточнил, что бородатые мужчины менее подвержены заражению бактериальными инфекциями, пишет Live 24.
Ультрафиолетовым лучам сложнее проникать через волосяной покров. Именно поэтому мужчинам, предпочитающим благородную лысину на голове, рекомендуется в жаркую погоду всегда носить головной убор, — сообщает издание.
Более того, уверяет Рангарджан, по данным проведённого среди медработников исследования выяснилось, что «выбритые лица в три раза чаще сталкиваются с опасной бактерией метициллин-резистентный золотистый стафилококк (МРЗС)».
Этот микроорганизм крайне устойчив к наиболее часто используемым антибиотикам, а значит — избавиться от него гораздо труднее. Помимо этого, люди при бритье создают на коже лице мелкие порезы и повреждения, через которые в организм могут попасть различные патогены.