Ustyurtda 11 bosh jayronni o‘ldirgan ovchilar ushlandi
Orol tabiatni muhofaza qilish prokuraturasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya qo‘mitasi va «Janubiy Ustyurt» milliy tabiat bog‘ining davlat inspektorlari, Qo‘ng‘irot tumani Ichki ishlar bo‘limi, Milliy gvardiya xodimlari bilan hamkorlikda ekologik jinoyatlar va huquqbuzarliklarning oldini olish yuzasidan o‘tkazilgan nazorat tadbiri davomida 11 bosh jayron ovlagan fuqarolar ushlandi.
Bu haqda «Janubiy Ustyurt» milliy tabiat bog‘i axborot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi «Qizil kitobi»ga kiritilgan sut emizuvchilar toifasiga kiruvchi 11 bosh jayronni Ustyurt tekisligidan noqonuniy ravishda ovlaganlar Qo‘ng‘irot tumani «Jasliq» shaharcha fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi T.B. va B.R. ekanligi aniqlandi hamda ulardan 11 juft shox ashyoviy dalil sifatida olindi.
Mazkur holat yuzasidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, tergov-surishtiruv ishlarni olib borish uchun Orol tabiatni muhofaza qilish prokuraturasiga o‘tkazildi.

Браконьеры убили 11 краснокнижных джейранов в Каракалпакстане
24 мая во время рейда, проведенного сотрудниками Комитета по охране окружающей среды и экологии Каракалпакстана и инспекторов национального природного парка «Южный Устюрт», были задержаны граждане, которые убили 11 джейранов. Об этом сообщила информационная служба Национального природного парка «Южный Устюрт».
Выяснилось, что лица, выловившие 11 голов джейранов, занесенных в «Красную книгу» Республики Узбекистан, являются жителями махалли «Жаслык» данного района. В качестве вещественных доказательств у них изъято 11 пар рогов этих животных.
По информации прокуратуры Республики Каракалпакстан, ущерб, нанесенный животному миру, оценивается в 134 млн 750 тысяч сумов. По данному факту возбуждено уголовное дело, ведется следствие.