Uxandan olib kelingan o‘zbekistonliklarda ham koronavirus aniqlanmadi
Xitoydagi vatandoshlarimizni olib kelish uchun 4-6-fevral kunlari tashkil etilgan uchta charter reyslaridan bittasi bevosita koronavirus infeksiyasi o‘chog‘i bo‘lgan Uxan shahridan tashkil etilgan edi.
Uxan shahridan Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘ngan mazkur reysda 84 nafar fuqaro, shu jumladan, 5 nafar Qozog‘iston Respublikasi fuqarosi kelishdi. Shundan 61 nafari erkak, 20 nafari xotin-qizlar va 3 nafari voyaga yetmagan bolalardir.
Yo‘lovchilar maxsus avtobuslarda koronavirusning O‘zbekistonga kirib kelishi va tarqalishining oldini olish, xavfsiz sanitariya-epidemiologik holatni ta’minlash hamda aholi salomatligini muhofaza qilish maqsadida Toshkent shahridagi 6-son klinik shifoxonasiga olib borib, joylashtirildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berishicha, bugun ushbu davolash muassasasida joylashtirilgan 84 nafar fuqaro karantin muddati yakuniga yetishi munosabati bilan uyiga kuzatildi.
– Ochig‘i, Xitoyning Uxan shahri koronavirus infeksiyasining o‘chog‘i bo‘lgani bois judayam xavotirga tushgan edik. Shunday qaltis vaziyatda davlatimiz tomonidan o‘z fuqarolariga ko‘mak bergani bizni judayam g‘ururlantirdi, – deydi toshkentlik Doniyor Ubaydullayev. – Biz joylashgan shifoxonada tibbiy tekshiruv, yashash va bo‘sh vaqtimizni mazmunli o‘tkazish uchun barcha sharoit yaratilgan ekan. Ayniqsa, tibbiyot xodimlarining 14 kun davomida fidoyilik bilan, kecha-yu kunduz faoliyat yuritishgani bizni hayratga soldi. Vatanparvarlik va o‘z kasbiga sodiqlik borasida jonkuyar shifokorlar haqiqiy namuna bo‘la olishdi. Beminnat ko‘magi uchun ularga katta rahmat.
Mazkur shifoxonada 110 ta o‘rin tayyorlangan bo‘lib, tibbiy kuzatuv olib borish uchun tegishli tibbiy jihozlar va zarur dori vositalari bilan ta’minlandi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyasiga asosan, koronavirus inkubatsiyasi davrini hisobga olgan holda, Uxandan olib kelingan fuqarolarimiz 14 kun davomida xalqaro sanitariya-epedimiologiya talablari asosida qat’iy karantin holatida saqlandi. Karantin davrining boshi va oxirida 84 nafar fuqaro ikki marta koronavirus infeksiyasi bor yo‘qligini aniqlash bo‘yicha virusologik laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tkazildi. Tahlil natijalari biror fuqaroda ham koronavirus infeksiyasi yo‘qligini aniqlab berdi.
– Uxanda oilaviy yashardik. Turmush o‘rtog‘im universitetda dars beradi. Koronavirus infeksiyasini eshitganimizda avvaliga shokka tushib qoldik. Ikki nafar farzandlarimiz bilan uydan chiqmaslikka harakat qildik, – deydi farg‘onalik Madina Xudoyqulova. – E’tiborli jihati, elchixona xodimlari bizni yo‘qlab, doimiy ravishda xol-ahvol so‘rab turishdi. Keyin evakuatsiya qilishlarini aytishganda rosa quvonganmiz. Chunki hamma davlatlar ham Xitoydan o‘z fuqarolarini olib chiqib keta olishmadi. Uxan shahridagi evakuatsiya jarayonida birinchi bo‘lib yurtimiz shifokorlari bizni qarshi olib, tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishgach ancha xotirjam bo‘ldik. Karantin davrida ham shifokorlarimiz bizga juda yaxshi qarashdi. Endilikda ko‘tarinki kayfiyat bilan ota-onamiz, yaqinlarimiz bag‘riga shoshyapmiz.

Минздрав: «У эвакуированных из Уханя граждан не обнаружен коронавирус»
Один из трех чартерных рейсов, организованных 4-6 февраля нынешнего года для эвакуации наших соотечественников был из города Ухань, откуда начала распространяться коронавирусная инфекция.
Как и в случае с другими рейсами, здесь тоже были привлечены квалифицированные инфекционисты и эпидемиологи, состояние здоровья граждан до и во время полета было под четким медицинским наблюдением. Во время полета ни у одного из пассажиров не было высокой температуры и изменений в состоянии здоровья.
Чартерным рейсом из Уханя в международный аэропорт Ташкента было эвакуировано 84 гражданина, в их числе 5 граждан Республики Казахстан. Среди них 20 женщин, 61 мужчина и 3 несовершеннолетних.
В целях предотвращения завоза и распространения коронавируса в Узбекистане, обеспечения безопасной санитарно-эпидемиологической ситуации и защиты здоровья населения пассажиров в специальных автобусах отвезли в расположенную в Бектемирском районе Ташкентскую городскую клиническую больницу № 6.
Сегодня завершился карантинный срок и всех 84 граждан, находившихся в больнице проводили домой сообщает Министерство здравоохранения.
– Мы с супругой Мадиной и двумя детьми сегодня благополучно вышли из карантина, все здоровые и счастливые, – говорит, не скрывая своей радости, Акмал Худойкулов из Ферганской области. – В первую очередь хочется поблагодарить Президента Шавката Мирзиёева за особое внимание соотечественникам, находившимся во время эпидемии в Ухани. Ведь в этот очень опасный момент мы жили в Ухани и видели, как многие люди заражаются инфекцией. Вокруг нас царила тревога, мы боялись за свою жизнь, беспокоились о том, что в любое время можем подхватить инфекцию. Но государством оперативно были приняты безопасные меры для того, чтобы вернуть нас на Родину. Нас эвакуировали чартерным рейсом и в больнице создали все условия, чтобы во время карантина мы забыли о тревоге. Мы здесь хорошо жили и питались. Стоит отметить, что не все страны смогли эвакуировать своих граждан. Но Узбекистан проявил волю и решительность. Мы еще раз убедились, что глава государства считает нас своими детьми и проявляет к нам особую заботу.
Больница на 110 коек была оснащена необходимым медицинским оборудованием и медикаментами для медицинского наблюдения за гражданами, находящимися на карантине. По рекомендации Всемирной организации здравоохранения с учетом инкубационного периода коронавируса на основе международных медицинских и эпидемиологических требований наши граждане, приехавшие из Уханя, находились под строгим карантином в течение 14 дней. Гражданам, находившимся на карантине, в первый день и с завершением инкубационного периода были проведены вирусологические лабораторные обследования на наличие коронавирусной инфекции. Результаты анализа показали, что ни у одного из граждан не было данной инфекции.
– До эвакуации в Узбекистан я работал в городе Ухань, – рассказывает Чингиз Сапеков из Казахстана. – Сейчас осознаю истинную суть добрососедства, важность дружественных отношений между соседними странами. Именно благодаря тому, что между Узбекистаном и Казахстаном выстроены прочные дружественные отношения, я смог выбраться из очага эпидемии. Искренне благодарю народ Узбекистана, который принял меня и заботился в течение 14 дней. Также особо хочу отметить труд медицинских работников, которые, рискуя жизнью, 24 часа в сутки находились с нами в больнице, тщательно вели медицинское наблюдение, поддерживали нас. Пользуясь случаем, хочу выразить огромную благодарность всем организаторам этой опасной, но завершившейся благополучно миссии.