O‘zbekiston JSST Yevropa mintaqaviy byurosidagi sessiyada rahbarlik qilmoqda
Turkiyaning Istanbul shahrida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Yevropa mintaqaviy byurosining Sog‘liqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlardan odamlarni himoya qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish mavzusiga bag‘ishlangan oliy darajadagi vazirlar yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Unda JSST Yevropa mintaqaviy byurosiga a’zo 53 davlatning sog‘liqni saqlash vazirlari, xalqaro ekspertlar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov boshchiligidagi delegatsiya ham ishtirok etmoqda. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Muhokamalar sessiyalarga bo‘lingan holda o‘tkazildi. Jumladan, O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov raisligida o‘tgan yakunlovchi yalpi majlisda mintaqada salomatlikni asrash borasida 2023 yilgacha va undan keyingi rivojlanish bosqichlari keng muhokama etildi.
Mazkur uch kunlik yig‘ilishda tibbiyot sohasida global darajadagi masalalar atroflicha ko‘rib chiqilmoqda. Jumladan, favqulodda vaziyatlarda sog‘liqni saqlash samaradorligini oshirish bo‘yicha majburiyatlarni kuchaytirish hamda ijrosiga alohida e’tibor qaratish yuzasidan atroflicha muhokamalar yig‘ilish ishtirokchilarida katta qiziqish o‘yg‘otmoqda.

Узбекистан председательствует на совещании Европейского регионального бюро ВОЗ
В городе Стамбуле (Турция) проходит министерское совещание высокого уровня Европейского регионального бюро Всемирной организации здоравоохранения. Оно посвящено теме объединения усилий для защиты людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения. В нем участвуют министры здравоохранения 53 государств-членов Европейского регионального бюро ВОЗ, международные эксперты. Среди участников есть и делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения нашей страны Алишером Шадмановым. Об этом сообщила информационная служба Министерства здравоохранения.
Обсуждения проводятся в отдельных сессиях. В частности, на заключительном пленарном заседании, где широко обсуждены движения и последующие шаги развития здравоохранения в регионе до 2023 года, председательствовал министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов.
Во время трехдневного совещания подробно рассматриваются вопросы глобального значения в области медицины. В частности, у участников большой интерес вызывают обсуждения по поводу усиления ответственности по повышению эффективности здравоохранения в чрезвычайных ситуациях и уделения внимания ее исполнению.