Uzcard va Humo yil yakuniga qadar integratsiya qilinadi
Uzcard va Humo to‘lov tizimlari o‘zaro integratsiyasi bosqichma-bosqich, jumladan 2023 yil may oyiga qadar bankomatlar hamda 2023-yil yakuniga qadar to‘lov terminallari tizimini integratsiya qilish ishlari yakunlanadi.
Bu borada Prezidentning aholi tomonidan to‘lovlarni amalga oshirishda qo‘shimcha qulayliklar yaratishga qaratilgan qarori imzolandi.
Shuningdek, Yagona g‘azna hisobvarag‘i orqali hisob-kitoblarni 24/7 rejimida onlayn tartibda amalga oshirish maqsadida Iqtisodiyot va moliya vazirligining axborot tizimi Markaziy bankning «Tezkor to‘lovlar» tizimiga integratsiya qilinadi.
Bundan tashqari, 2023-yil 1-mayga qadar muddatga Toshkent shahrida huquqiy eksperiment tariqasida virtual kassa bilan qamrab olingan savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida naqd pul yechish xizmatini ko‘rsatish amaliyoti joriy etiladi.

До конца 2023 года Humo и Uzcard будут интегрированы
В связи с подписанием Президентом постановления, направленное на создание дополнительных удобств при осуществлении платежей населением, поручается поэтапное завершие работы по взаимной интеграции платежных систем «HUMO» и «UZCARD», в частности банкоматов – до мая 2023 года, системы платежных терминалов – до конца 2023 года.
В городе Ташкенте в порядке правового эксперимента внедряется практика оказания услуг по снятию наличных денежных средств в точках торговли и оказания услуг, охваченных сетью виртуальных касс.
Для осуществления онлайн-расчетов в режиме 24/7 через Единый казначейский счет информационная система Министерства экономики и финансов будет интегрирована в Систему быстрых платежей Центрального банка.