27 yildan beri o‘limini kutayotgan qotil, nihoyat, qatl etiladigan bo‘ldi
Gap 1993-yilda o‘lim jazosiga hukm qilingan 52 yoshli Dastin Li Xonken haqida bormoqda. U amfetaminli qonun o‘g‘risi deb tanilgan: Xonken giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullangan. Ta’kidlanishicha, u jinoyatini yashirish uchun guvohlarni gumdon qilgan. Achinarlisi, ular orasida nafaqat kattalar, balki bolalar ham bor. U in’yeksiya yordamida qatl etiladi.
Bu 17 yillik tanaffusdan keyingi federal darajadagi uchinchi o‘lim jazosi. 16-iyul kuni AQSh Oliy sudi 16 yoshli qizni zo‘rlab, o‘ldirgani uchun Uesli Ira Purkini o‘lim jazosiga hukm qilgandi. Bungacha, 14-iyul kuni so‘nggi 17 yil ichida ilk bor Daniel Lyuis Li qatl etildi. U uch kishidan iborat oilani o‘ldirganlikda aybdor deb topilgan.
1976-yili AQSh Oliy sudi o‘lim jazosini qayta tikladi. O‘shandan beri Amerika qamoqxonalarida jami 1,5 mingdan ortiq mahbus qatl etildi. Ulardan faqat uch nafari — federal darajadagi jinoyatchi, qolganlari esa mahalliy hokimiyatga taalluqli. Federal turmalarda o‘lim jazosiga hukm etilgan 60 tacha mahbus saqlanmoqda.

В США казнят ожидавшего смерти 27 лет убийцу
В США казнят застрелившего пятерых человек преступника. Он ожидал высшей меры 27 лет, передает Fox News.
Речь идет о 52-летнем Дастине Ли Хонкене (Dustin Lee Honken), который был приговорен к смертной казни в 1993 году. Его называют амфетаминовым вором в законе: Хонкен занимался незаконным оборотом наркотиков. Отмечается, что он убил свидетелей своих преступлений, в число которых вошли не только взрослые, но и дети. Его казнят с помощью смертельной инъекции.
Это третья казнь на федеральном уровне, которую собираются провести спустя 17 лет перерыва. 16 июля Верховный суд США постановил применить высшую меру наказания к Уэсли Ира Пурки (Wesley Ira Purkey), который жестоко изнасиловал и убил 16-летнюю. До этого, 14 июля, прошла самая первая за 17 лет федеральная казнь в отношении Даниэля Льюиса Ли, признанного виновным в убийстве семьи из трех человек.
В 1976 году Верховный суд США восстановил применение смертной казни. С того времени в американских тюрьмах были казнены более 1,5 тысячи заключенных, однако из них только трое — федеральные преступники, остальные случаи относились к решению местных властей. В федеральных тюрьмах содержатся около 60 приговоренных к высшей мере наказания.