COVID-19 bilan bog‘liq eshitish qobiliyati pasayishi surunkali quloq kasalliklari bo‘lgan bemorlarda ko‘proq kuzatiladi. Bu haqda rossiyalik terapevt Nadejda Chernishova «Moskva 24» kanaliga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Shifokorning so‘zlariga ko‘ra, bunday surunkali kasalliklarga o‘rta otit va adenoidlar kiradi. Chernishovaning fikricha, dastlabki yetti kun quloqlarni davolashdan hech qanday ma’no yo‘q, chunki baribir shish paydo bo‘ladi. Agar 7-10-kunlari quloq bitishi saqlanib qolsa va eshitish qobiliyati yomonlashsa, u holda tegishli muolajani tayinlash uchun mutaxassisga murojaat qilish kerak.
Eshitish qobiliyati haqida gap ketganda, ikki xil bo‘limni nazarda tutamiz: tovush o‘tkazuvchi va tovush qabul qiluvchi. Agar bu tovush o‘tkazuvchi bo‘lsa — shish, tubo-otit bo‘lsa — vaqtinchalik hodisa. Kasallikka moyil odamlarda har qanday o‘tkir nafas yo‘llari kasalliklari eshitish qobiliyatining vaqtincha yomonlashishiga olib keladi, keyinchalik davolanadi, deya izohladi shifokor.

Врач рассказала, кому грозит поражение слуха после COVID-19
Поражение слуха на фоне COVID-19 чаще встречается у пациентов, которые имеют хронические заболевания ушей. Об этом «Москве 24» рассказала врач-терапевт Надежда Чернышова.
По словам медика, к таким хроническим болезням можно отнести средний отит и аденоиды. Чернышова считает, что первые семь дней лечить уши нет смысла, потому что и так будет отёк. Если на 7–10-й день заложенность в ушах сохранится, а слух ухудшится, тогда нужно идти к специалисту, чтобы тот назначил соответствующее лечение.
Когда мы говорим о слухе, мы имеем в виду два разных отдела: звукопроводящий и звуковоспринимающий. Вот если это звукопроводящий — отёк, тубоотит, — это временное явление. Любое острое респираторное заболевание у предрасположенных людей вызывает временное поражение слуха, которое потом излечивается, — объяснила врач.