Yana to‘rt nafar bemor koronavirusni yengdi! (foto)
Bugun koronavirus infeksiyasiga chalingan bemorlardan yana to‘rt nafari butunlay sog‘aydi. Ularning bir nafari BAAning Dubay shahridan, yana bir nafari Turkiyadan kelgan, qolgan ikki nafari esa koronavirus infeksiyasi aniqlangan bemor bilan yaqin muloqotda bo‘lgan fuqarolardir. Ularni Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov va boshqa mas’ullar Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markaziga kuzatishdi.
SSV matbuot xizmatining xabar berishicha, ushbu bemorlarning sog‘ayishida Virusologiya ilmiy-teshirish instituti klinikasi jamoasining bahamjihat bo‘lib, zimmasiga yuklangan ulkan mas’uliyatni chuqur his etgan holda, koronavirus infeksiyasiga chalingan bemorlarning shifo topishi uchun astoydil kurashayotgani muhim ahamiyat kasb etayapti. Buning uchun shifoxonada barcha sharoit yaratilgan, dori-darmon, zamonaviy tibbiy texnologiyalar, himoya vositalari bilan ta’minlangan.
«Yana bir e’tiborli jihati, ayni murakkab vaziyatda tajribali shifokorlarimiz tomonidan bemorlarni davolashda dunyo tajribasi, xususan, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalari, koronavirus infetsiyasini jilovlay olgan Xitoy, Janubiy Koreya kabi davlatlarning amaliy ishlari o‘rganilib, amaliyotda qo‘llanilmoqda. Har bir bemorga ilmiy asosda yondashilib, standartlar bo‘yicha davolash choralari ko‘rilmoqda. Shuningdek, klinika jamoasining pulmonologiya, kardiologiya, terapevt, endokrinologiya kabi qator ixtisoslashgan soha mutaxassislari bilan telemuloqot o‘rnatgani ham koronavirus infetsiyasiga qarshi kurashda qo‘l kelayotir. Tor mutaxassislar bilan hamkorlikda bemorlarning holati yuzasidan maslahatlashish, aniq tashxis qo‘yish va davolash imkonini berayapti. Shu kabi qator omillar aksariyat bemorlar ahvolining yaxshilanishiga olib kelmoqda, sog‘ayishi tezlashmoqda. Ayni lahzada tuzalgan bemorlarimizning quvonchi cheksiz. Ularning tabassumi, minnatdorli so‘zlari zahmatkash tibbiyot xodimlarining mehnatiga eng yuksak baho bo‘lsa, ajab emas», deyiladi xabarda.

Еще четыре пациента с коронавирусом полностью вылечились (фото)
Еще четыре пациента с коронавирусной инфекцией полностью вылечены. Из них один человек, приехавший ранее из Дубая (ОАЭ), другой – из Турции, а двое других граждан, были заражены из-за того, что контактировали с больными с коронавирусной инфекцией. Министр здравоохранения Алишер Шадманов и другие официальные лица проводили их в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации. Об этом сообщили в пресс-службе Минздрава.
«Наши опытные врачи изучают и применяют мировой опыт, в частности, они руководствуются рекомендациями Всемирной организации здравоохранения, практической работой таких стран, как Китай и Республика Корея, которые смогли победить коронавирусную инфекцию. Лечение каждого больного осуществляется в соответствии со стандартами.
Также в борьбе с коронавирусной инфекцией помогает то, что коллектив клиники установила телеобщение с рядом специалистов в области пульмонологии, кардиологии, терапии, эндокринологии. Работа в сотрудничестве с узкими специалистами позволяет консультироваться о состоянии больных, ставить точный диагноз и правильно лечить пациентов. Ряд подобных факторов приводит к улучшению состояния большинства пациентов, их ускоренному выздоровлению. Радость людей, полностью исцелившихся, безгранична. Несомненно, их улыбки, слова благодарности являются самой высокой оценкой работы трудолюбивого и самоотверженного медицинского персонала»,-говорится в сообщении.
Напомним, что не только в столице, но и в регионах медицинские работники, используя все свои навыки, героически борются за выздоровление пациентов с коронавирусной инфекцией.