Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish masalalari muhokamada
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida yashirin iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashishda ehtiyot bo‘lish, iqtisodiy faollikka zarar yetkazib qo‘ymaslik, buning uchun davlat organlari, biznes va jamoatchilik hamjihatlikda ishlashi muhimligi ta’kidlandi.
Davlat xaridlari va investitsiya loyihalarida korrupsiyaga chek qo‘yish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Sohalar va yo‘nalishlar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha «yo‘l xaritalari» ishlab chiqish hamda ijrosini muhokama qilib borish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения теневой экономики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения теневого сектора в экономике.
Отмечена важность соблюдения осторожности при противодействии теневой экономики, чтобы не нанести вред экономической активности, совместной работы государственных органов, бизнеса и общественности.
Особое внимание уделено очищению от коррупции сферы государственных закупок и инвестиционных проектов. Даны поручения по разработке «дорожных карт» по борьбе с коррупцией в разрезе сфер и направлений и регулярному обсуждению результатов их реализации.