YPX xodimi sizni to‘xtatganda qanday huquqlarga ega ekaningizni bilasizmi?
Yo‘l harakati qatnashchilari yo‘l-patrul xizmati (YPX) xodimlari bilan munosabatlarda quyidagi huquqlarga ega:
— YPX xodimi tomonidan to‘xtatish asoslari hamda qoidalarning qaysi bandi buzganligi to‘g‘risida tushuntirish berishni talab qilish;
— transport vositasini to‘xtatgan YPX xodimidan o‘zini tanishtirishini, xizmat guvohnomasini ko‘rsatishini va ko‘krak nishon belgisini ma’lum qilishini talab qilish;
— xizmatni mobil videokamerasiz olib borayotgan YPX xodimiga hujjatlarni taqdim etmaslik;
— YPX xodimi bilan o‘zaro munosabatini o‘ziga tegishli audio, foto va video qurilmaga qayd qilish (taqiqlangan belgi mavjud hududlardan tashqari);
— qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollardan tashqari transport vositasi kabinasidan chiqmasdan, YPX xodimi bilan o‘zaro munosabatga kirishish;
— sodir etgan qoidabuzarligi qayd etilgan maxsus moslama natijalari bilan tanishish;
— huquqbuzarlik holatini aniqlashda foydalanilgan maxsus vositalarning qiyoslash sertifikatlarini ko‘rsatishni talab qilish;
— huquqbuzarlik holati yuzasidan tushuntirishlar berish;
— asossiz to‘xtatib turilmasligini talab qilish;
— YPX xodimi tomonidan transport vositasini yoki undagi yukni tashqi ko‘zdan kechirish jarayonida ishtirok etish;
— o‘zi to‘xtatilgan hududda YPX xodimi xizmat olib borishi mumkinligi haqidagi dislokatsiya ko‘chirmasi bilan shu joyning o‘zida tanishish;
— ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilganidan so‘ng YPX xodimining dislokatsiyasi saqlanayotgan saf bo‘limi boshlig‘idan dislokatsiya haqida yozma ma’lumot berishni talab qilish;
— o‘ziga nisbatan rasmiylashtirilgan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi bayonnoma va boshqa ish hujjatlari bilan tanishish, ulardan o‘z hisobidan nusxa ko‘chirish yoki ularni fotosuratga olish;
— YPX xodimining harakatlari yoki harakatsizligi, rasmiylashtirilgan ma’muriy bayonnoma ustidan yuqori turuvchi organga yoki sudga shikoyat qilish;

Какие права имеет водитель при остановке ДПС?
- требовать от сотрудника ДПС дать разъяснения о причинах остановки, о пункте (пунктах) правил, которые были нарушены;
- требовать от сотрудника ДПС, остановившего транспортное средство, представиться, показать служебное удостоверение и сообщить номер нагрудного знака;
- не представлять документы сотруднику ДПС, осуществляющему службу без мобильной видеокамеры;
- фиксировать взаимоотношения с сотрудником ДПС на принадлежащие ему соответствующие аудио-, фото- и видеоустройства (за исключением территорий, где имеется знак о запрете фото и видеосъемки);
- вступать во взаимоотношения с сотрудником ДПС не выходя из кабины транспортного средства, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами;
- знакомиться с показателями специального прибора, зафиксировавшего нарушение правил;
- требовать показать сертификат соответствия специального прибора, использованного при выявлении факта правонарушения;
- давать разъяснения по факту правонарушения;
- требовать не останавливать без оснований;
- участвовать в ходе внешнего осмотра транспортного средства или груза вместе с сотрудником ДПС;
- знакомиться прямо на месте с выпиской из дислокации о прохождении службы сотрудником ДПС на территории, где он был остановлен;
- после оформления протокола об административном правонарушении требовать от начальника взвода (отделения), у которого хранится дислокация сотрудника ДПС, письменной информации о дислокации;
- знакомиться с оформленными в отношении него протоколом об административном правонарушении, документами дела об административном правонарушении, снимать с них копии за свой счет либо фотографировать их;
- обжаловать в вышестоящий орган (должностному лицу) либо в суд действия (бездействие) сотрудника ДПС, протокол об оформлении административного правонарушения и вынесенное постановление;