«9 mayni siyosiylashtirmaylik» — «Yuksalish» harakati
O‘zbekistonda 9 may — Xotira va qadrlash kuni sifatida nishonlanadi. Har yili may oyi boshlarida turli rasmiy va norasmiy doiralarda ushbu kunni siyosiylashtirishga bo‘lgan harakatlar kuzatiladi», deyiladi xabarda.
Harakatning fikricha, O‘zbekiston uchun 9 may qanday chuqur qadriyatlarni aks ettirishini xalqaro hamjamiyat tushunishi kerak. Birinchidan, ushbu kunda insoniyat tarixidagi eng dahshatli va qonli Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan yarim milliondan ziyod o‘zbekistonliklarning ruhi xotirlanadi.
Ikkinchidan, 9 may — urushda qatnashgan 1,5 milliondan ortiq vatandoshimizning jasoratini, front hududlaridan O‘zbekistonga ko‘chirilgan bir millionga yaqin oila va bolalarni qabul qilgan xalqimizning bag‘rikengligini anglash va qadrlash kuni.
Uchinchidan, bu kunda Jahon urushidan oldin va keyingi tarixda Vatan tinchligi va ravnaqi uchun jonini fido qilgan barcha ajdodlar xotirlanadi. Hayot bo‘lganlariga esa hurmat va ehtirom ko‘rsatiladi, qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘riladi.
«Bir so‘z bilan aytganda, 9 may — fashizm ustidan qozonilgan g‘alaba kunigina emas, balki xalqimiz urush va tinchlikda ko‘rgan katta fojialardan xulosa chiqarish, bugungi tinchlikning qadriga yetish kuni sifatida jamiyatimiz ongu shuuridan joy olgan qadriyatdir. Shuning uchun 9 may sanasini ortiqcha siyosiylashtirmaslik, andozalashtirishga berilmaslik, vazmin va jamiyatimiz qadriyatlariga tayangan holda nishonlash — eng to‘g‘ri va ma’qul yo‘ldir», deyilgan bayonotda.

«Не стоит излишне политизировать 9 мая» — движение «Юксалиш»
«Ежегодно в начале мая в разных официальных и неформальных кругах наблюдаются действия и попытки излишне политизировать 9 мая. Международному сообществу важно понять, какие глубоко укоренившиеся ценности олицетворяет 9 Мая в Узбекистане»,- говорится в заявлении, опубликованом на официальном Telegram-канале «Юксалиш».
9 мая в стране поминают более полумиллиона узбекистанцев, погибших в той страшной войне. Это день памяти и возданию почестей мужеству более 1,5 миллиона соотечественников, принимавших участие в войне, толерантности нашего народа, принявшего около миллиона семей и детей, эвакуированных из прифронтовых территорий в Узбекистан.
В «Юксалиш» также отметили, что в этот день почитается память предков, которые отдали свои жизни за мир и процветание нашей страны до и после Второй мировой войны. Выказывается уважение и почет живым героям, ветеранам, принимаются меры по их всесторонней поддержке.
«9 Мая — это не просто день победы над фашизмом, а в первую очередь, день памяти о трагедии, произошедшей в мире, которая учит делать выводы из прошлого, ценить мир, что является ценностью, глубоко укоренившейся в сознании нашего общества.
Поэтому самый правильный и приемлемый способ празднования 9 Мая, по нашему мнению, — не политизировать чрезмерно события, не прибегать к шаблонам и опираться на ценности нашего общества», - говорится в сообщении.