Abdulla Aripov Qozog‘istonga bordi. Hukumat rahbarlari muzokara o‘tkazdi
O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov Turkistonda Qozog‘iston hukumati rahbari Asqar Mamin bilan uchrashdi. Bu haqda Qozog‘iston hukumati matbuot xizmati xabar bermoqda.
Ikki mamlakat bosh vazirlari savdo-iqtisodiy, investitsiya, qishloq xo‘jaligi, suv-energetika, transport-logistika, bojxona sohasidagi hamkorlik, shuningdek sanoat kooperatsiyasi va mintaqalararo o‘zaro aloqalarning dolzarb masalalarini muhokama qilishdi.
Qayd etilishicha, uchrashuvda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida 2020-2022 yillarda hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi, tovarlarni taqsimlashning mintaqaviy tizimi, Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida Xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazini yaratish, chegara-bojxona postlarini modernizatsiya qilish va boshqa masalalarga e’tibor qaratilgan.
O‘zbekiston Qozog‘istonning Markaziy Osiyo mintaqasidagi asosiy savdo sherigi hisoblanadi. 2019 yil yakuni bo‘yicha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 21,2 foizga o‘sib, 4,5 milliard dollarni tashkil etdi. Tomonlar savdo aylanmasini 10 milliard dollarga yetkazish niyatida, deyiladi xabarda.
Hukumat rahbarlari Turkistonda «Turkistan Textile to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha Qozog‘iston-O‘zbekiston qo‘shma korxonasining ochilish marosimida ham qatnashgan.
Shuningdek, Asqar Mamin Abdulla Aripovni Turkiston shahrining ijtimoiy, sport, transport va sayyohlik infratuzilmasining yangi ob’yektlari – xalqaro aeroport, kongress zali, «Turkiston Arena» stadioni, O‘quvchilar saroyi, Rixos Turkestan mehmonxonasi, shuningdek, «Karvonsaroy» sayyohlik majmuasi va 5 ming o‘rinli masjid qurilishining borishi bilan tanishtirdi.

Абдулла Арипов встретился с премьер-министром Казахстана Аскаром Мамином
Премьер-Министр Республики Казахстан Аскар Мамин и Премьер-Министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов провели встречу в городе Туркестан. Об этом сообщает пресс-служба премьер-министра Казахстана.
Главы Правительств обсудили актуальные вопросы торгово-экономического, инвестиционного, сельскохозяйственного, водно-энергетического, транспортно-логистического, таможенного сотрудничества, а также промышленной кооперации и межрегионального взаимодействия.
Фото: Пресс-служба правительства Казахстана
«Особое внимание уделено реализации Плана практических мер по расширению и углублению сотрудничества между Казахстаном и Узбекистаном на 2020-2022 годы, вопросам создания региональной товаропроводящей системы, Международного центра торгово-экономического сотрудничества на казахстанско-узбекской границе, модернизации приграничных пунктов пропуска и др.
Узбекистан является основным торговым партнером Казахстана в центральноазиатском регионе. По итогам 2019 года двусторонний товарооборот вырос на 21,2% до $4,5 млрд. Стороны намерены нарастить товарооборот, доведя его до 10 млрд. долларов»,-отмечается в сообщении.
Главы правительств приняли участие в церемонии открытия в городе Туркестан казахстанско-узбекского совместного предприятия по производству текстильных изделий «Turkistan Textile».
Аскар Мамин ознакомил Абдуллу Арипова с новыми объектами социальной, спортивной, транспортной и туристической инфраструктуры города Туркестан – международным аэропортом, конгресс-холлом, центром «Ұлы Дала Елі», стадионом «Туркестан Арена», Дворцом школьников, гостиницей «Rixos Turkestan», а также ходом строительства многофункционального туристического комплекса «Караван-сарай» и мечети на 5 тыс. мест.
Главы правительств посетили мавзолей Ходжа Ахмада Яссауи, культурно-исторический музей «Азрет-Султан» и возложили цветы к памятнику Абая.