O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 iyul kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining kuzatuvchilar missiyasi boshchiligida mamlakatimizda bo‘lib turgan ushbu tashkilot bosh kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida MDH bosh kotibi davlatimiz rahbarini O‘zbekiston Prezidenti saylovida qozongan ishonchli g‘alabasi bilan samimiy tabriklab, unga baxt-saodat, mamlakatimiz barqaror taraqqiyoti va ravnaqini ta’minlash yo‘lida muvaffaqiyatlar tiladi.
Saylov xalqaro standartlarga to‘liq mos holda o‘tgani qayd etildi.
Saylovchilar ishtirokining yuqori darajasi hamda ovoz berish natijalari aholi amalga oshirilayotgan islohotlar dasturini keng qo‘llab-quvvatlayotgani va unga ishonishidan dalolat ekani alohida ta’kidlandi.
MDH doirasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston Hamdo‘stlikning 40 dan ziyod bitimlarini imzoladi, 24 ta sohaviy organlariga qo‘shildi. Kuni kecha Toshkentda MDHga a’zo davlatlar saylov komissiyalari rahbarlari maslahat kengashining birinchi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Uchrashuvda ko‘p tomonlama sheriklikni kengaytirishga qaratilgan dastur va loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с генеральным секретарем СНГ
10 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального секретаря Содружества Независимых Государств Сергея Лебедева, находящегося в нашей стране во главе миссии наблюдателей этой Организации.
В начале встречи генеральный секретарь СНГ искренне поздравил главу нашего государства с убедительной победой на выборах Президента Узбекистана, пожелал благополучия и успехов в обеспечении устойчивого развития и процветания страны.
Подчеркнуто, что состоявшиеся выборы прошли в полном соответствии с международными избирательными стандартами.
Особо отмечено, что высокий уровень явки избирателей и результаты голосования свидетельствуют о широкой поддержке и доверии населения к осуществляемой программе реформ.
Были также обсуждены вопросы углубления взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ.
За последние годы Узбекистан подписал более 40 соглашений, присоединился к деятельности 24 отраслевых органов Содружества. Накануне в Ташкенте успешно проведено первое заседание Консультативного совета руководителей избирательных комиссий государств-участников СНГ.
Особое внимание было уделено реализации программ и проектов, направленных на расширение многостороннего партнерства.