Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 8-oktyabr kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi. Bu haqda prezidentning matbuot xizmati xabar berdi.
Fransiya – yuksak darajada rivojlangan, sanoat ishlab chiqarishi bo‘yicha jahonda yetakchi o‘rinlardan birini egallagan industrial-agrar mamlakat. Iqtisodiy salohiyati bo‘yicha dunyoning eng yirik yettita davlati qatoriga kiradi. BMT Xavfsizlik Kengashining besh doimiy a’zosidan biri, Yevropa Ittifoqi va xalqaro maydonda muhim rol o‘ynaydi.
Fransiya O‘zbekiston bilan hamkorlikdan manfaatdor. Ushbu davlat rahbari Emmanuel Makron mamlakatlarimizning o‘zaro yaqinlashishini qutlab, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parijga rasmiy tashrifini orziqib kutayotganini ta’kidlagan edi.
Tashrif davomida davlat rahbarlari o‘rtasida muzokaralar, Fransiya parlamenti rahbariyati, yetakchi kompaniyalar va moliya institutlari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев отбыл во Францию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона 8 октября отбыл с официальным визитом в эту страну.
Франция – высокоразвитая индустриально-аграрная страна, занимает одно из ведущих мест в мире по объёму промышленного производства. По экономическому потенциалу Франция входит в семерку наиболее развитых стран мира. Является ядерной державой и одним из пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, играет одну из ключевых ролей в Европейском союзе и на международной арене.
Эта страна заинтересована в сотрудничестве с Узбекистаном. Президент Франции Эммануэль Макрон приветствует сближение наших стран и заявлял, что с большим нетерпением ждет официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Париж, сообщает пресс-служба Президента.
В ходе визита запланированы переговоры глав двух государств, встречи с руководством парламента, представителями ведущих компаний и финансовых институтов Франции.