Shavkat Mirziyoyev va Abdulfattoh as-Sisining tor doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi
Ko‘ksaroyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisining tor doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zbekiston Prezidenti Matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni yurtimizga tashrifi bilan qutlab, bu ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarda tarixiy voqea ekanini ta’kidladi.
«Biz Misrga insoniyat sivilizatsiyasi markazlaridan biri, bugungi kunda katta salohiyatga ega davlat sifatida qaraymiz. Mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasida qadimdan aloqalar bo‘lgan. Mana bugun O‘zbekiston bilan Misr hamkorligida yangi bosqich, amaliy ishlar boshlanmoqda. Ushbu tashrifga tayyorgarlik jarayonida mamlakatlarimizda foydalanilmayotgan ulkan imkoniyatlar borligi ayon bo‘ldi. Bugun o‘tayotgan biznes-forumda qiymati 400 million dollarlik shartnomalar bo‘yicha kelishuvga erishilgani shundan dalolat. Ishonamanki, Misr Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi o‘zaro hamkorligimizda katta natijalar beradi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muzokarada avval erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlarning natijalari muhokama qilindi. Prezidentlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion va ilmiy-texnikaviy, turizm va madaniyat sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada faollashtirish muhimligini ta’kidladi. Shu maqsadda ikki tomonlama shartnomaviy-huquqiy bazani mustahkamlash, turli darajalarda uchrashuvlar o‘tkazish va sheriklik aloqalarini rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdi. Mintaqaviy xavfsizlikni musahkamlash, xalqaro terrorizm va diniy ekstremizmga qarshi kurashish masalalariga e’tibor qaratildi. Bu borada tajriba almashish, idoralararo aloqalarni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma ishchi guruhi tashkil etishga qaror qilindi.
Afg‘onistonda mustahkam tinchlik va barqarorlik o‘rnatish yo‘lidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish, bu masalalar bo‘yicha Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazishga kelishib olindi.
Prezidentlar ko‘rib chiqilgan barcha masalalar yuzasidan qarashlari yaqin va o‘xshash ekanligini ta’kidladilar.

Состоялись переговоры Шавката Мирзиёева и Абдулфаттаха ас-Сиси в узком формате
В резиденции Куксарой состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Арабской Республики Египет Абдулфаттаха ас-Сиси в узком формате. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава нашего государства, поприветствовав высокого гостя в нашей стране, отметил, что это является историческим событием в двусторонних отношениях.
«Мы видим в Египте, являющемся одним из древних центров человеческой цивилизации, государство, обладающее сегодня большим потенциалом. Связи между нашими странами и народами существовали с давних времен. Сегодня начинаются новый этап, практическая работа в сотрудничестве Узбекистана и Египта. В ходе подготовки к данному визиту выявлены огромные неиспользуемые возможности. Об этом свидетельствует тот факт, что на проходящем сегодня бизнес-форуме достигнуты договоренности по контрактам на сумму 400 миллионов долларов. Уверен, визит Президента Египта в Узбекистан даст большие результаты в нашем партнерстве», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Рассмотрен ход реализации достигнутых ранее договоренностей и подписанных документов. Президенты отметили важность дальнейшей активизации сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и научно-технической сферах, в области туризма и культуры. Стороны договорились укреплять с этой целью договорно-правовую базу двусторонних отношений, проводить встречи на различном уровне и укреплять партнерские связи.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки. Было уделено внимание вопросам укрепления региональной безопасности, противодействия международному терроризму и религиозному экстремизму. Принято решение наладить обмен опытом, установить межведомственные связи и образовать совместную рабочую группу в этом направлении.
Достигнута договоренность об объединении усилий на пути установления прочного мира и стабильности в Афганистане, проведении соответствующих политических консультаций между министерствами иностранных дел.