Sog‘lom turmush sari: ayollar «Milliy bank kubogi» uchun kortga chiqishdi (video)
2020-yil 30-oktyabrda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning «Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» farmoni e’lon qilingan edi. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki shunga monand muntazam ravishda aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi va sport rivojini targ‘ib etib kelmoqda. Xususan, 27 mart sanasida Respublika Olimpiya zaxiralari tennis maktabida ayollar uchun qiziqarli musobaqa o‘tkazildi.
«O‘zmilliybank» AJ bejizga O‘zbekiston tennis federatsiyasining asosiy homiylaridan hisoblanmaydi. Sportning ushbu turi bo‘yicha «O‘zmilliybank» AJ kubogi uchun tashkil etilgan «Navro‘z» tennis turnirida 70 yoshgacha bo‘lgan 30 nafardan oshiq havaskor sportchilar ishtirok etdilar.
— Mamlakatimizda ayollar uchun bunday darajadagi musobaqa ilk marta tashkil etilmoqda. Buning uchun asosiy homiy — «O‘zmilliybank» AJ ga ulkan minnatdorchiligimni bildirmoqchiman. Musobaqa yurtimizda tennis rivojiga katta ta’sir ko‘rsatadi, — dedi sobiq tennischi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sportchi Iroda To‘laganova.
Musobaqa davomida shuningdek qiziqarli tanlovlar, ko‘ngilochar interaktivlar va fleshmoblar o‘tkazildi. Akvagrim va animatorlar bilan birga bolalar hududida shirinliklar ham ulashildi.
Juftlik bo‘yicha o‘tkazilgan bahslar finaliga Olga Vlaseva-Greta Grigoryan hamda ona-bola sportchilar — Farida Musina-Kamila Musinalar chiqishdi. Murosasiz o‘tgan bahsda Olga Vlaseva-Greta Grigoryanlar juftligi g‘alaba qozondi.
Musobaqa g‘oliblariga sovrin va 5 million so‘mdan mukofot berilgan bo‘lsa, ikkinchi va uchinchi o‘rin egalari mos ravishda 3 million hamda 2 million so‘mdan taqdirlanishdi.
«O‘zmilliybank» AJ bundan keyin ham sport va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etuvchi tadbirlarni faol tashkil etadi.

Путь к здоровой жизни: женщины вышли на теннисный корт за Кубок «Узнацбанка» (видео)
30 октября 2020 года Шавкат Мирзиёев подписал указ «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта». В соответствии с указом, Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан регулярно проводит пропаганду здорового образа жизни и спорта среди населения. В частности, 27 марта Республиканской теннисной школе олимпийского резерва прошли увлекательные спортивные соревнования среди женщин.
АО «Узнацбанк» является одним из главных спонсоров Федерации тенниса Узбекистана. В теннисном турнире Навруз на Кубок Национального банка Узбекистана по этому виду спорта приняли участие более 30 спортсменок-любительниц в возрасте до 70 лет.
— Впервые в нашей стране проводятся соревнования такого уровня среди женщин. Выражаю за это огромную благодарность главному спонсору — АО «Национальный Банк». Турнир имеет большое влияние на развитие тенниса в нашей стране, — отметила бывшая теннисистка, заслуженная спортсменка Узбекистана Ирода Тулаганова.
В ходе соревнований прошли интересные конкурсы, занимательные интерактивы и флешмобы. Вместе с аквагримерами и аниматорами в детской зоне были розданы сладости.
В финал парных соревнований вышли Ольга Власева-Грета Григорян и спортсменки мать и дочь —Фарида Мусина-Камила Мусина. Ольга Власева и Грета Григорян одержали победу в бескомпромиссном бою.
Победители конкурса были награждены призами и денежным вознаграждением в размере 5 миллионов сумов, занявшие второе и третье места награждены 3 миллионами и 2 миллионами сумов соответственно.
АО «Узнацбанк» будет и впредь активно организовать мероприятия по пропаганде спорта и здорового образа жизни.