Xalqaro xokkey federatsiyasi va O‘zbekiston xokkey federatsiyasi rahbarlari hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar
7-avgust 2023-yilda Toshkentda Xalqaro muz ustida xokkey federatsiyasi (IIHF) vitse-prezidenti Ayvaz Omorkanov va O‘zbekiston xokkey federatsiyasi Prezidenti Baxtiyor Fazilov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan Osiyo Olimpiya Kengashi (OOK) va Xalqaro xokkey federatsiyasi (IIHF) bilan birgalikda tashkil qilingan xokkey oromgohi doirasida bo‘lib o‘tdi. Unda 30 dan ortiq Osiyo mamlakatlaridan tashrif buyurgan 100 dan ko‘p yosh xokkeychilar ishtirok etmoqda.
Uchrashuv davomida Ayvaz Omorkanov ushbu tadbirni tashkil etish darajasini yuqori baholadi va O‘zbekiston xokkey federatsiyasi tomonidan qisqa muddat davomida amalga oshirilgan ulkan ishlarni, Xumo Arenasida rivojlangan xokkey infratuzilmasi mavjudligini ta’kidlab o‘tdi.
IIHF dan kelgan mehmon fursatdan foydalanib Baxtiyor Fazilovni O‘zbekiston yoshlar xokkey jamoasining tarixiy muvaffaqiyati bilan shaxsan tabrikladi. Ular joriy yilning mart oyida bo‘lib o‘tgan Osiyo va Okeaniya chempionatida ilk bor ishtirok etib, g‘oliblikni qo‘lga kiritdilar. Shuningdek, O‘XF rahbariga xokkeyning rivojlanishiga qo‘shgan ulkan shaxsiy hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Baxtiyor Fazilov ta’kidlaganidek, bunday g‘alabalar mamlakatda xokkeyni ommalashtirishga olib kelmoqda va birinchi navbatda bolalar o‘rtasida sportga qiziqishni uyg‘otmoqda.
Uchrashuv davomida Xalqaro xokkey federatsiyasi tomonidan 18 yoshgacha (U-18) bo‘lgan sportchilar o‘rtasida navbatdagi Osiyo va Okeaniya chempionatini 2024 yilda O‘zbekistonda o‘tkazish imkoniyati to‘g‘risida taklif bildirildi.
Ushbu taklifni O‘zbekiston xokkey federatsiyasi rahbari qo‘llab-quvvatladi va turnirni O‘zbekistonda o‘tkazilishi nafaqat mamlakatimiz, balki butun Markaziy Osiyoda xokkeyni yanada rivojlantirishga turtki berishini, sportchilarimiz va muxlislarimiz uchun haqiqiy bayram bo‘lishini ta’kidladi. Shuni qo‘shimcha qilish kerakki, hozirda U-18 respublika terma jamoasi yangi mavsumga faol tayyorgarlik ko‘rmoqda va Omskda (Rossiya) o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini o‘tkazmoqda.
Shuningdek, xokkey muxlislarini Toshkentning «Humo» jamoasi ishtirok etadigan bo‘lajak o‘yin mavsumida Pro Hokei Ligasy chempionatining qiziqarli uchrashuvlari kutmoqda. Jamoamiz uchun chempionat 9 sentyabr kuni tashqi o‘yinlar bilan boshlanadi, birinchi mezbon uchrashuvlari 19 va 20 sentyabr kunlari Humo Arenada bo‘lib o‘tadi.
Muntazam mavsum davomida kamida 50 ta o‘yin tashkil etilishi kutilmoqda, ulardan 25 tasi Humo Arenada bo‘lib o‘tadi.

Руководители Международной федерации хоккея и Федерации хоккея Узбекистана обсудили перспективы сотрудничества
В Ташкенте 7 августа 2023 года состоялась встреча вице-президента Международной федерации хоккея на льду (IIHF) Айваза Оморканова и президента Федерации хоккея Узбекистана Бахтиёра Фазылова.
Переговоры прошли в рамках обучающего хоккейного лагеря, проводимого в Узбекистане, который организовали Олимпийский Совет Азии (OCA) совместно с IIHF. В нем принимают участие свыше 100 юных хоккеистов из более чем 30 азиатских стран.
В ходе встречи Айваз Оморканов дал высокую оценку как уровню организации этого мероприятия, так и большой работе по развитию хоккея, которую провела Федерация хоккея Узбекистана за короткий срок её существования. Также Айваз Оморканов высоко оценил современную хоккейную инфраструктуру Humo Arena.
Пользуясь случаем, гость из IIHF, лично поздравил Бахтиёра Фазылова с историческим успехом юношеской сборной Узбекистана по хоккею, которая впервые, приняв участие в марте этого года в Чемпионате Азии и Океании, стала победителем, а также поблагодарил руководителя ФХУ за большой личный вклад в развитие хоккея в стране.
Как подчеркнул Бахтиёр Фазылов, подобные победы вносят неоценимый вклад в популяризацию хоккея в стране и пробуждают интерес к нему, в первую очередь у детей.
В ходе встречи прозвучало предложение от имени Международной федерации хоккея на льду о возможности проведения в Узбекистане следующего Чемпионата Азии и Океании среди юношей до 18 лет (U-18) в 2024 году.
Глава Федерации хоккея Узбекистана поддержал предложение и выразил заинтересованность в проведение турнира в Узбекистане, отметив, что это событие даст хороший импульс для дальнейшего развития хоккея не только в стране, но и во всей Центральной Азии.
Добавим, что в настоящее время сборная команда Республики U-18 ведет активную подготовку к новому сезону и проводит учебно-тренировочный сбор в Омске (Россия).
Также, болельщиков хоккея в предстоящем игровом сезоне, ожидают захватывающие события чемпионата Pro Hokei Ligasy, в котором выступит ташкентская команда «Хумо». Чемпионат стартует для нашей команды 9 сентября выездной серией, а первые домашние матчи пройдут на Humo Arena 19 и 20 сентября.
Всего в рамках регулярного чемпионата будет проведено не менее 50 игр, из которых 25 пройдут на домашнем льду.