1-sentyabrdan nimalar o‘zgaradi?
Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali 2019-yil 1-sentyabdan kuchga kiradigan hujjatlar va boshqa eng muhim o‘zgartirishlarning qisqacha sharhini e’lon qildi.
2019-yil 1-sentyabrdan boshlab:
1. Foydalanilmayotgan davlat mulki ob’yektlari xususiylashtiriladi.
Foydalanilmayotgan davlat mulki ob’yektlarini, shu jumladan ta’lim muassasalari (akademik litsey va kasb-hunar kollejlari bundan mustasno), sog‘liqni saqlash va sport, madaniyat, xususan kinoteatrlar, klublar, konsert-tomosha ko‘rsatish muassasalari va kinolashtirish ob’yektlari, shuningdek, davlat tashkilotlarining bo‘sh turgan yer uchastkalari doimiy foydalanish huquqi asosida sotiladi.
1. Mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi texnikalaridan foydalanish va texnik servis yo‘nalishlari bo‘yicha xodimlar chet elda o‘qitiladi.
Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, mashinasozligi hamda qishloq xo‘jaligi texnikalaridan foydalanish va texnik servisi yo‘nalishlari bo‘yicha hodimlari «El-yurt umidi» jamg‘armasi hisobidan xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalariga o‘qitish va malaka oshirish uchun yuboriladi. Tahsil olayotgan iqtidorli bakalavr talabalarning xorijiy oliy ta’lim muassasasidagi to‘lov kontrakti to‘lab beriladi.
1. Xorijda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish tartibi o‘zgaradi.
Xorijiy davlatlarda umumiy o‘rta va o‘rta ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish to‘g‘risidagi arizalar faqat Davlat xizmatlari markazlari yoki O‘zbekiston Respublikasining Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qilinadi.
1. O‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga vaqtinchalik mehnat guvohnomalari beriladi.
O‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga vaqtinchalik mehnat guvohnomalari beriladi hamda guvohnoma egalariga mehnat stajini hisobga olish va rag‘batlantiruvchi imtiyozlardan foydalanish huquqi beriladi.
1. «Temurbeklar maktabi» xodimlari va harbiy xizmatchilarining oylik maoshi oshadi.
«Temurbeklar maktabi» xodimlarining oylik maoshi:
• direktor va uning o‘rinbosarlari, o‘qituvchilar, o‘quv bo‘limi xodimlari uchun — 5 barobar;
• to‘garak (seksiya) rahbarlari va psixologlari uchun — 3 barobar;
• axborot-resurs markazi (kutubxona), axborotlashtirish va aloqa bo‘linmalari xodimlari, instruktorlar va laborantlar uchun — 2 barobar miqdorda oshiriladi.
Shuningdek, «Temurbeklar maktabi» da xizmat o‘tayotgan harbiy xizmatchilarning pul ta’minotiga ularning lavozim maoshining 50 foiziga teng miqdorida har oylik ustama to‘lanadi.
1. Ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tizimi o‘zgaradi.
Toshkent shahrida joylashgan ko‘chmas mulkka nisbatan notarial harakatlar asosida vujudga keladigan mulk huquqi va boshqa ashyoviy huquqlar haqidagi ma’lumotlar Reyestrga faqat davlat notarial idorasi orqali taqdim etilgan talabnomaga asosan kiritiladi va bir vaqtning o‘zida Reyestrdan ko‘chirma beriladi.
1. Davlat ta’lim muassasalari hamda nodavlat ta’lim tashkilotlarini attestatsiyadan va davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartibi belgilanadi.
Davlat ta’lim muassasalari hamda nodavlat ta’lim tashkilotlarini attestatsiyadan va davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom kuchga kiradi.
1. Ixtisoslashtirilgan o‘quv-tarbiya muassasalari xodimlariga oylik ustama haqi to‘lanadi.
Ixtisoslashtirilgan o‘quv-tarbiya muassasalarining rahbar va pedagog xodimlari, shu jumladan tarbiyachilar va tarbiyachi yordamchilariga bazaviy tarif stavkasining 75 foizi miqdorida har oylik ustama haqi to‘lanadi.
1. Ish haqining eng kam miqdori o‘rniga yangi tushunchalar qo‘llaniladi.
Ish haqining eng kam miqdori o‘rniga:
• 577 170 so‘m miqdorida mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori;
• 223 000 so‘m miqdorida bazaviy hisoblash miqdori;
• 223 000 so‘m miqdorida pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori joriy etiladi.
1. Davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta’lim tashkilotlari xodimlarining maoshi oshiriladi.
Davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarbiyachilari yordamchilarining, o‘sishida jismoniy yoki ruhiy nuqsonlar bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan guruhlarda ishlaydigan tarbiyachilar, pedagog xodimlar va tibbiyot xodimlari yordamchilarining lavozim maoshlari va bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanadi.
1. Ayollar uchun nikoh yoshi o‘zgaradi.
O‘zbekiston Respublikasida erkaklar va ayollar uchun nikoh yoshi bir xilda o‘n sakkiz yosh etib belgilanadi.
1. Tovar belgisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun taqdim etiladigan talabnomalar elektron shaklda topshiriladi.
Tovar belgisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun taqdim etiladigan talabnomalar faqat elektron shaklda davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali topshiriladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 сентября?
Министерство юстиции в своем телеграм-канале «Правовая информация» напомнило, какие изменения ждут узбекистанцев с 1 сентября.
Начиная с 1 сентября 2019 года:
1. Будет осуществлена приватизация неиспользуемых объектов государственной собственности.
Продажа неиспользуемых объектов государственной собственности, в том числе образовательных учреждений (за исключением академических лицеев и профессиональных колледжей), здравоохранения и спорта, культуры, в частности, кинотеатров, клубов, концертно-зрелищных учреждений и кинозал, а также пустующих земельных участков государственных организаций будет осуществляться на праве постоянного пользования.
2. Будет осуществляться обучение за рубежом персонала по направлениям машиностроения, использования сельскохозяйственной техники и технического сервиса.
Работники по направлениям механизации сельского хозяйства, эксплуатации и технического обслуживания машин и сельскохозяйственной техники будут направляться за счет фонда «Эл-юрт умиди» в зарубежные высшие образовательные и научно-исследовательские учреждения для обучения и повышения квалификации. Одаренным студентам бакалавриата, обучающимся в зарубежном высшем образовательном учреждении, будет оплачиваться контракт.
3. Изменится порядок признания документов об образовании за рубежом.
Заявления о признании документов о получении общего среднего и среднего образования в иностранных государствах будут приниматься только через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
4. Гражданам, занятым самозанятостью, будут выдаваться временные трудовые удостоверения.
Самозанятым гражданам будут выдаваться временные трудовые удостоверения, а владельцам удостоверений будет предоставлено право учета трудового стажа и использования стимулирующих льгот.
5. Повысится заработная плата сотрудников и военнослужащих «Темурбеклар мактаби».
Заработная плата сотрудников «Темурбеклар мактаби» повысится:
- в 5 раз – для директора и его заместителей, преподавателей, сотрудников учебного отдела;
- в 3 раза – для руководителей кружков (секций)и психологов;
- в 2 раза – для работников информационно-ресурсного центра (библиотеки), отделов информатизации и связи, инструкторов и лаборантов.
Кроме того, к денежному обеспечению военнослужащих, проходящих службу в «Темурбеклар мактаби», будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентам от их должностного оклада.
6. Изменится система государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
Сведения о праве собственности и других вещных правах, возникающих на основании нотариальных действий в отношении недвижимого имущества, находящегося в городе Ташкенте, вносятся в реестр только на основании заявления, представленного через государственный нотариальный орган, о чем одновременно выдается выписка из реестра.
7. Будет определен порядок проведения аттестации и государственной аккредитации государственных образовательных учреждений и негосударственных образовательных организаций
Вступит в силу Положение о порядке проведения аттестации и государственной аккредитации государственных образовательных учреждений и негосударственных образовательных организаций.
8. Работникам специализированных учебных заведений будет выплачиваться ежемесячная надбавка.
Руководителям и педагогическим работникам специализированных учебных заведений, в том числе воспитателям и помощникам воспитателей, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 75 процентов от базовой тарифной ставки.
9. Вместо минимального размера заработной платы будут использоваться новые понятия.
Взамен минимального размера заработной платы вводятся:
- минимальная сумма оплаты труда в размере 577 170 сумов;
- базовая расчетная величина в размере 223 000 сумов;
- базовая величина исчисления пенсии в размере 223 000 сумов.
10. Будет повышена заработная плата работников государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций.
Помощникам воспитателей государственных многопрофильных специализированных дошкольных образовательных организаций, воспитателям, педагогическим работникам и помощникам медицинских работников, работающих в группах, предназначенных для детей с физическими или психическими отклонениями в росте, будет выплачиваться 100 процентная надбавка на базовые тарифные ставки.
11. Для женщин изменится возраст вступления в брак.
Для мужчин и женщин минимального возраста заключения брака устанавливается – восемнадцать лет.
12. Заявки на регистрацию товарного знака будут подаваться в электронном виде.
Заявки на регистрацию товарного знака будут подаваться только в электронном виде через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.