O‘zbekiston va Janubiy Koreyaning birinchi xonimlari Ziroat Mirziyoyeva va Kim Chjon Suk 19-aprel kuni qator ijtimoiy va madaniy muassasalar bilan tanishdilar.
Mamlakatimizda davlat tashrifi bilan bo‘lib turgan Koreya Respublikasi Prezidentining rafiqasi Kim Chjon Suk O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva hamrohligida Toshkentdagi Yakkasaroy tumani 369-son maktabgacha ta’lim muassasasiga tashrif buyurdi. Bolajonlik, oilaparvarlik va farzandlarga g‘amxo‘rlik kabi fazilatlar o‘zbek va koreys xalqlariga birdek xos. Yurtimizda maktabgacha ta’lim tizimida ilg‘or pedagogik yondashuvlardan, xususan, Janubiy Koreya tajribasidan ham keng foydalanilmoqda. “Ilk qadam” davlat dasturi joriy etilgan, inklyuziv ta’limga ixtisoslashgan mazkur bog‘cha faoliyat boshlaganiga ko‘p bo‘lgani yo‘q. Oliy martabali mehmonlar tarbiyalanuvchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Har bir bolaning ijodiy va intellektual rivojlanishi uchun ishlab chiqilgan mashg‘ulotlarni kuzatdi va unda ishtirok etdi.
2 Дошкольное образование.JPG
3 Дошкольное образование.JPG
4 Дошкольное образование.JPG
5 Дошкольное образование.JPG
6 Дошкольное образование (1).JPG
6 Дошкольное образование.JPG
7 Дошкольное образование.JPG
8 Дошкольное образование.JPG
9 Дошкольное образование.JPG
Ziroat Mirziyoyeva va Kim Chjon Suk O‘zbekiston tasviriy san’at galereyasida ham bo‘lib, xalq amaliy san’at ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirishdi. Ko‘rgazmada o‘zbek xalq amaliy san’atining eng go‘zal durdonalari — yog‘och o‘ymakorligi, badiiy kulolchilik, misgarlik, zargarlik, zardo‘zlik va kashtachilik namunalari namoyishga qo‘yilgan. Koreyalik oliy martabali mehmonga har bir hudud maktabiga xos bo‘lgan, qo‘l mehnati bilan yaratilgan so‘zanalar, ipak gilamlar juda manzur bo‘ldi. Atlas va adras to‘qish jarayoniga alohida qiziqish bildirdi. Shuningdek, milliy liboslar namoyishi, kelin salom marosimi mehmonlarda chuqur taassurot qoldirdi.
1_Галерея_изобразительного_искусства.jpg
2Галерея_изобразительного_искусства.JPG
3Галерея_изобразительного_искусства.JPG
4Галерея_изобразительного_искусства.JPG
5Галерея_изобразительного_искусства.JPG
6Галерея_изобразительного_искусства.JPG
7Галерея_изобразительного_искусства.JPG
8Галерея_изобразительного_искусства.JPG
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi birinchi xonimlari Toshkent viloyati Yuqorichirchiq tumanidagi “Ariran” qariyalar uyida ham bo‘ldi. Koreys millatiga mansub keksa avlod vakillari istiqomat qiladigan pansionatdagi qulayliklar bilan tanishib, nuroniylar bilan suhbat qurishdi. Yoshi ulug‘ insonlarning “Koreya biz uchun tarixiy vatan bo‘lsa, O‘zbekiston - hayot bergan makon, biz undan qarzdormiz”, deb aytgan so‘zlarini tinglagan Kim Chjon Suk o‘zbek xalqining bag‘rikengligi va koreys millatiga mansub fuqarolarga ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik uchun alohida minnatdorlik bildirdi. Birinchi xonimlar nomidan "Ariran" pansionatiga yangi avtobus sovg‘a qilindi.

Первые леди Узбекистана и Южной Кореи Зироат Мирзиёева и Ким Чжон Сук 19 апреля посетили ряд учреждений социальной и культурной сферы.
Супруга пребывающего в нашей стране с государственным визитом Президента Республики Корея Ким Чжон Сук в сопровождении супруги Президента Республики Узбекистан Зироат Мирзиёевой посетили дошкольное образовательное учреждение №369 в Яккасарайском районе Ташкента.
Узбекскому и корейскому народам одинаково присущи такие качества, как любовь к детям, забота о семье и подрастающем поколении. В системе дошкольного образования нашей страны широко используются передовые педагогические технологии, в частности опыт Южной Кореи. Внедряется государственная программа «Первый шаг». Данное дошкольное образовательное учреждение, специализирующееся на инклюзивном образовании, начало свою деятельность недавно. Высокие гостьи ознакомились с созданными здесь условиями для воспитанников. Понаблюдали и приняли участие в занятиях, проводимых по специальной методике с учетом творческого и интеллектуального потенциала каждого ребенка.
Зироат Мирзиёева и Ким Чжон Сук побывали также в Галерее изобразительного искусства Узбекистана, где ознакомились с выставкой народно-прикладного творчества. Здесь были представлены лучшие образцы узбекского народного прикладного искусства - изделия резьбы по дереву, художественной керамики, жесятного, ювелирного, златошвейного дела и вышивки. Первая леди Южной Кореи особо отметила сюзане и шелковые ковры ручной работы в уникальных для каждого региона нашей страны традициях. Интересовалась процессом ткачества атласа и адраса. Большое впечатление на гостью произвели также показ национальных костюмов и обряд "Келин салом" - приветствие невесты.
Первые леди Узбекистана и Южной Кореи посетили также дом престарелых «Ариран» в Юкоричирчикском районе Ташкентской области. Они ознакомились с удобствами для жителей пансионата, побеседовали с представителями старшего поколения. Прозвучали искренние слова: «Корея - наша историческая родина, а Узбекистан приютил нас и стал родным, мы навеки в долгу перед ним». Ким Чжон Сук выразила народу Узбекистана благодарность за великодушие и доброту, оказанную корейцам. От имени первых леди пансионату «Ариран» подарен новый автобус.