Hukumat qarori (573-son, 09.07.2019 y.) bilan Toshkent kimyo-texnologiya institutining Yangiyer filiali tashkil etildi. Bu haqda adliya vazirligi matbuot xizmati tomonidan xabar tarqatilgan.
Qarorga muvofiq, kimyoviy texnologiyalar sohasida malakali kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash, korxonalarning muammolarini hal etishga qaratilgan innovatsion tadqiqotlarni faol rivojlantirish Filialning asosiy vazifalaridan etib belgilandi.
2019/2020 o‘quv yilida Filialga davlat buyurtmasi asosida o‘qishga qabul qilish parametrlari ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasining qaroriga asosan tasdiqlanadi.
2020/2021 o‘quv yilidan boshlab talabalarni qabul qilish soni belgilangan tartibda har yili tasdiqlanadigan respublika oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish parametrlaridan kelib chiqqan holda belgilanadi.
Qaror bilan Filial o‘z faoliyatini Yangiyer qurilish va kommunal xo‘jalik kasb-hunar kollejining bino va inshootlarida olib boradi.
Mazkur kasb-hunar kolleji o‘quvchilari o‘qishni bitirgunlariga qadar Filial binolarida o‘quv jarayonini davom ettiradi.
Shuningdek, Filialni yuqori malakali, ilmiy va ilmiy pedagogik kadrlar bilan ta’minlash maqsadida Filial uchun ilmiy-tadqiqot institutlari va respublikaning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida tayanch doktoranturaga 2020 yildan maqsadli kvotalar ajratilishi ta’minlanadi.

Образован Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института
Постановлением Правительства образован Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института. Об этом сообщило Министерство юстиции.
В соответствии с Постановлением основными задачами Филиала являются подготовка и переподготовка квалифицированных кадров в области химических технологий, активное развитие инновационных исследований, направленных на решение проблем предприятий.
Параметры приема в Филиал на основании государственного заказа на 2019/2020 учебный год утверждаются решением Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения.
Начиная с 2020/2021 учебного года, количество приема студентов определяется исходя из параметров приема в высшие учебные заведения республики, утверждаемых ежегодно в установленном порядке.
В соответствии с постановлением Филиал осуществляет свою деятельность в зданиях и сооружениях Янгиерского профессионального колледжа строительства и коммунального хозяйства.
Студенты данного профессионального колледжа продолжат учебный процесс в зданиях Филиала до окончания учебы.
В целях обеспечения Филиала высококвалифицированными, научными и научно-педагогическими кадрами в научно-исследовательских институтах и ведущих высших учебных заведениях республики будет обеспечено выделение для Филиала целевых квот на базовую докторантуру с 2020 года.