Beeline Uzbekistan Astrum IT Academy bilan birgalikda IT-mutaxassislarni kiberxavfsizlik bo‘yicha o‘qitish uchun birlashishdi.
4 oktyabr kuni Astrum Akademiyasida telekom sohasida O‘zbekistondagi eng yirik xorijiy investorlar va soliq to‘lovchilaridan biri bo‘lgan Beeline Uzbekistan kompaniyasi O‘zbekistonning turli hududlari, jumladan Toshkent shahri va Toshkent viloyati, Samarqand, Jizzax, Navoiy, Andijon, Farg‘ona, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasidan 50 nafar talabaga «Kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassis» kursida o‘qish uchun 1 milliard 200 million so‘m miqdorida grantlar ajratdi.
Grant olish uchun respublikaning barcha hududlaridan jami 300 dan ortiq ariza topshirildi, bunda nomzodlarning o‘rtacha yoshi 23 yoshni tashkil etdi. Astrum IT Akademiyasi mutaxassislari va digital-operatorning kiberxavfsizlik bo‘yicha ekspertlari jamoasi tomonidan raqobatli tanlovdan o‘tgan 50 nafar eng yaxshilar orasida 6 nafar qizlar borligi e’tiboga loyiq, bu o‘zbekistonlik yosh ayollar orasida IT kasblari tobora ommalashib borayotganidan dalolat beradi. Toshkent shahridan grant g‘olibi Aysha Abatova shunday dedi: «Men yaqinda faoliyat sohamni o‘zgartirdim: robototexnika o‘qituvchisi sifatidagi 3 yillik tajribam va filolog sifatida ta’lim olganimdan so‘ng, bu qizlar uchun ish emas, degan da’volarga qaramay, dasturlashga qaytdim. Men boshqalarga quloq solmaganimdan va kiberxavfsizlik kursiga qo‘shilganimdan juda xursandman!»
«Bizning tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun Beeline Uzbekistan’ga samimiy minnatdorchiligimizni bildiramiz va bu hamkorlik O‘zbekistonda IT sohasini rivojlantirish va yosh iste’dodlarga yuqori sifatli ta’lim berishda yordam berishiga ishonamiz. Bizning yagona maqsadimiz — global IT maydonida raqobatlasha oladigan mutaxassislarni tayyorlash. Biz shunday zo‘r talabalar bilan ishlash imkoniyatiga ega bo‘lganimizdan faxrlanamiz va Beeline Uzbekistan’ga ushbu muhim loyihani qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdormiz», — deya ta’kidladi Astrum IT Akademiyasi asoschisi Botir Orifjonov.
Markaziy Osiyodagi birinchi va yagona IT akademiyasi hamda dasturlash sohasida o‘qitish bo‘yicha yetakchi bo‘lgan Astrum IT Akademiyasida «Kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassis» kursi doirasidagi treninglar 9-oktabrdan 24-noyabrgacha onlayn o‘tkaziladi.
O‘quvchilardan biri, Qoraqalpog‘iston Respublikasidan Diyorbek Sobirov (19 yosh) shunday dedi: «Men 5-sinfdan boshlab dasturlashga qiziqaman, hozirda dasturiy injiniring yo‘nalishida o‘qiyman va «computer science» sohasida olim bo‘lishni orzu qilaman. Ishonchim komilki, ushbu kurs menga kiberxavfsizlik sohasida mutaxassis bo‘lib yetishishimga va ushbu mavzuni chuqur o‘rganishimga yordam beradi».
Amaliy xavfsizlik, OSINT – ochiq manba asosida razvedka, kompyuter tarmoqlari va xavfsizlik, PYTHON dasturlash va axloqiy xakerlik kabi turli modullarni o‘z ichiga olgan dastur yakunida kurs bitiruvchilariga sertifikatlarni topshirish marosimi o‘tkaziladi. O‘qishni tamomlagandan so‘ng 5 nafar eng yaxshi talaba Beeline Uzbekistan axborot xavfsizlik bo‘limida amaliyot o‘tash dasturi doirasida ko‘rib chiqiladi.
«O‘zbekiston iqtidorli yoshlar borasida ulkan salohiyatga ega va biz ularni ta’lim sohasida, ayniqsa, axborot texnologiyalari sohasida qo‘llab-quvvatlayotganimizdan faxrlanamiz. Astrum IT Academy’dagi ushbu kurs IT sohasida inson resurslarini rivojlantirishga qaratilgan uzoq muddatli tashabbusimizning boshlanishi, xolos. Ishonchimiz komilki, o‘zbekistonlik yosh mutaxassislar nafaqat mamlakatning raqamli iqtisodiyoti rivojiga salmoqli hissa qo‘shishlari, balki butun dunyo bo‘ylab talab qilinadigan mutaxassislarga aylanishlari mumkin», — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andrzej Malinovski.

50 молодых IT-специалистов выиграли гранты от Beeline Uzbekistan
Beeline Uzbekistan совместно с Astrum IT Academy объединили усилия в подготовке IT-специалистов по кибербезопасности.
4 октября в Академии Astrum компания Beeline Uzbekistan, один из крупнейших иностранных инвесторов и налогоплательщиков в телеком-индустрии в Узбекистане, вручила гранты на сумму 1 млрд 200 млн сум для прохождения обучения на курсе «Специалист по кибербезопасности» 50 студентам, представляющим разные регионы Узбекистана: Ташкент, Ташкентская, Самаркандская, Джизакская, Навоийская, Андижанская, Ферганская, Сурхандарьинская, Кашкадарьинская области и Республика Каракалпакстан.
Всего на получение грантов было подано больше 300 заявок со всей страны, при этом средний возраст кандидатов составил 23 года. Примечательно, что в числе 50 лучших, прошедших строгий отбор специалистами из Astrum IT Academy и командой экспертов по кибербезопасности digital-оператора, есть 6 девушек, что говорит о растущей популярности профессий в IT среди молодых узбекистанок. Обладательница гранта из города Ташкента Айша Абатова рассказала: «Недавно я сменила сферу деятельности: после 3-летнего опыта работы преподавателем по робототехнике и получения образования филолога, я вернулась к программированию, несмотря на утверждения, что эта работа не для девочек. Очень рада, что не послушала и попала на курс по кибербезопасности!»
«Мы искренне благодарим компанию Beeline Uzbekistan за поддержку нашей инициативы и уверены, что это сотрудничество поможет развить IT-сферу в Узбекистане и обеспечить высококачественное образование для молодых талантов. Нашей единственной целью является подготовка специалистов, способных конкурировать на мировой арене IT. Мы гордимся возможностью работать с такими выдающимися студентами и признательны Beeline Uzbekistan за поддержку этого важного проекта», — подчеркнул Ботир Арифджанов, основатель Astrum IT Academy.
Обучение в рамках курса «Специалист по кибербезопасности» в Astrum IT Academy, которая является первой и единственной IT Академией в Средней Азии и лидером в области подготовки кадров в сфере программирования, будет проводиться в онлайн-формате с 9 октября по 24 ноября.
Один из студентов, Диербек Собиров (19 лет) из Республики Каракалпакстан, поделился: «Я увлекаюсь программированием с 5-го класса, а сейчас изучаю программный инжиниринг и мечтаю стать ученым в области computer science. Уверен, что этот курс поможет мне стать экспертом в области кибербезопасности и углубленно изучить эту тему».
По итогам программы, которая включает в себя различные модули: практическая безопасность, OSINT — разведка по открытым источникам, компьютерные сети и безопасность, программирование на PYTHON, а также этичный хакинг, состоится церемония вручения сертификатов выпускникам курса. 5 лучших студентов после окончания обучения будут рассмотрены в рамках программы стажировки в компании Beeline Uzbekistan.
«Узбекистан обладает огромным потенциалом в виде талантливой молодежи, и мы гордимся тем, что можем поддержать их в области образования, особенно в сфере информационных технологий. Этот курс в Astrum IT Academy — это лишь начало нашей долгосрочной инициативы, направленной на развитие кадрового потенциала в сфере IT. Мы уверены, что молодые специалисты из Узбекистана смогут сделать не только значительный вклад в развитие цифровой экономики страны, но и стать востребованными профессионалами по всему миру», — отметил Анджей Малиновски, CEO Beeline Uzbekistan.