Nega smartfonni 100 foiz quvvatlash mumkinmas?
Smartfonni 100 foiz quvvatlash — akkumulyator uchun zararli. Bu haqda «Mail.ru Hi-Tech» rahbari Dmitriy Ryabinin ma’lumot berdi.
Uning aytishicha, bu yerda muammo qurilma to‘liq quvvat olib bo‘lganidan so‘ng elektr tokidan vaqtida uzib qo‘yilmasligidir.
— Smartfon quvvat olib bo‘lganidan keyin ham elektr tokida qolsa, akkumulyatori kuchini 100 foizda saqlab qolish uchun to‘yinishda davom etadi, ya’ni tarmoqdagi kuchlanish oqibatida qizib boraveradi, — dedi Ryabinin.
Ekspert smartfon ekranida quvvat 90 foizga yaqinlashgani haqida xabar paydo bo‘lganidan keyin quvvatlash moslamasini tokdan uzib qo‘yishni tavsiya qildi.
Yana qo‘shimcha qilinishicha, akkumulyatorni «o‘tirib qolgunicha» ishlatib, keyin o‘chiq smartfonni tokka ulash ham akkumulyator umrini qisqartiradi.

Эксперт объяснил, почему нельзя заряжать смартфон до 100%
Заряжать смартфон до 100% вредно для его аккумулятора, пишет РИА «Новости» со ссылкой на руководителя экспертного портала по технике «Mail.ru Hi-Tech» Дмитрия Рябинина.
По его словам, основная проблема в том, что после полной зарядки мало кто сразу же отключает гаджет от питания.
— Оставшийся на зарядке смартфон продолжает подпитываться, чтобы поддерживать 100-процентный заряд, а значит, батарея продолжает нагреваться под действием напряжения из сети, — сказал Рябинин.
Эксперт подчеркнул, что отсоединять шнур зарядного устройства лучше всего, когда на дисплее гаджета сообщается о зарядке на 90% или чуть меньше.
Он добавил, что не менее опасно использовать смартфон до полной разрядки, поскольку его подключение к розетке в выключенном состоянии тоже портит аккумулятор.