«O‘zbekneftgaz»: Zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish orqali samaradorlikka erishilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan PF-6079-sonli «Raqamli O‘zbekiston – 2030» strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmonida ko‘rsatilgan hamda videoselektor yig‘ilishlarida berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ da axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida «Ishchi guruh» tashkil etilgan bo‘lib, neft va gaz sohasida raqamli iqtisodiyotni joriy etish, sohani raqamlashtirish hamda axborotlashtirish yo‘nalishlarida aniq maqsadli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Birgina misol sifatida Muborak va Sho‘rtan neft-gaz korxonalarida avtomatlashtirilgan dispetcherlik xizmati joriy etilgani tufayli yiliga 50 million kub metr gaz va 650 ming kilovatt-soat elektr energiyasini iqtisod qilishga zamin yaratilganini ta’kidlash mumkin.
Boshqaruv raisining topshirig‘i bilan «Raqamli kon konsepsiyasi» loyihasi asosida konlardagi texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish, monitoring qilish tizimini joriy etish hamda Boshqaruv apparati va neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalar o‘rtasidagi ma’lumotlar aylanish tizimini integratsiya qilish ishlari bajarilmoqda.
«Raqamli kon konsepsiyasi» loyihasi doirasida konlardagi texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish va monitoring qilish tizimi sinov tariqasida 100 ta konda joriy etildi. Shu bilan birgalikda, tizimdan foydalanish bo‘yicha xodimlar o‘qitildi va tizimni ishlab chiqarish jarayoniga joriy etish ishlari yo‘lga qo‘yildi.
«Raqamli kon» konsepsiyasi doirasida Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining «Pomuq», «Kultak» hamda «Alan» konlarida zamonaviy telekommunikatsiya aloqa tarmog‘i tashkil etildi.
«Quduq operatori nazorati» tizimiga jamiyatning hududiy gaz konlarida ishlovchi jami 24 boshqaruv moderatorlari va  280 ta quduq operatorlari kiritildi.
«Raqamli kon» dasturi doirasida Jamiyat tasarrufidagi zavodlarda va boshqarmalarning 11 ta konlari («Sho‘rtan», «Janubiy Tandircha», «Zevarda», «Janubiy Kemachi», «O‘rtabuloq», «Sharqiy Berdaq», «Somontepa», «Dengizko‘l», «Tayloq», «Quyi Surgil») da zamonaviy telekommunikatsiya aloqa tarmog‘ini tashkil etish ishlari davom ettirilmoqda.
Bundan tashqari, «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasiga  qarashli «Pomuq koni» obektida «Pomuq GKTQ» – «Pomuq DKS» o‘rtasida umumiy 900 metr uzunlikdagi optik tolali aloqa kabeli yotqizildi. «Pomuq GKTQ» ob’yektidan «Pomuq» qo‘rg‘oniga, «Alan DKS» hamda «Zevarda DKS» yo‘nalishlari bo‘yicha ma’lumotlar uzatishni ta’minlash maqsadida, «Pomuq GKTQ» ob’yekti 45 metr balandlikdagi antenna machta qurilmasiga «Power Beam 5AC-620» radio ko‘prik qurilmasi o‘rnatildi.
Boshqarmaning «Alan gazni kompleks tayyorlash qurilmasi» hamda «Alan siquv kompressor stansiyasi» binolaridagi sarf o‘lchov asboblari hamda muxandis texnik xodimlari kompyuterlari uchun 510 metr uzunlikdagi tarmoq (FTP) kabellari yotqizildi.
Xususan, «Raqamli O‘zbekiston - 2030» dasturi doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan amalga oshirishi lozim bo‘lgan 7 ta loyiha o‘z muddatlarida bajarilmoqda. Ushbu loyihalar ijrosi bo‘yicha tegishli davlat idoralari va respublika hududidagi autsorsing kompaniyalar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
«Bir million dasturchi» loyihasi doirasida Jamiyatning 182 nafar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari mutaxassislari malaka oshirish kurslarini tamomladi va tegishli sertifikatga ega bo‘ldi.
«O‘zbekneftgaz» AJ va uning tasarrufidagi boshqarma va zavodlarda jami 335 km uzunlikda optik tolali aloqa kanali tashkil etildi. Shundan, 218 km optik tolali aloqa kabeli va 56 dona radio aloqa moslama antennalari «Raqamli kon» dasturi doirasida o‘rnatildi. Barcha hududiy boshqarma va zavodlarda Dispetcherlik xizmati joriy etilgan bo‘lib, ulardagi ma’lumotlar Jamiyatning Markaziy dispetcherlik xizmatiga uzatiladi. Buning natijasida esa, ishlab chiqarish jarayonlarini onlayn nazorat qilish imkoniyati yaratildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ faoliyatida ish samaradorligini oshirish, qulay ish sharoitini yaratish maqsadida, 3 500 dan ortiq kompyuter va orgtexnika vositalari bilan hamda 800 dan ortiq kommunikatsiya, videokuzatuv va server qurilmalari bilan ta’minlandi va joriy etildi.
«Raqamli kon konsepsiyasi» loyihasi doirasida bugungi kunda sinov tariqasida Sho‘rtan neft va gazni qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli «Sho‘rtan» konida 21 ta «Yig‘uv punkti» uchun barcha zarur asbob-uskunalar xarid qilindi. Shuningdek, «Sho‘rtan» koniga qarashli 10-, 12- va 20- yig‘uv punktlariga harorat va bosim o‘lchov vositalari o‘rnatildi hamda boshqarmaning markaziy ishlab chiqarish dispetcherlik xizmati ekraniga ulandi.

«Узбекнефтегаз»: Эффективность в отрасли достигается за счет внедрения и развития современных информационно-коммуникационных технологий
В целях обеспечения исполнения поручений, указанных в Указе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева №УП-6079 об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации, и данных на видеоселекторных совещаниях, в АО «Узбекнефтегаз» уделяется особое внимание направлению информационно-коммуникационных технологий.
Создана «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым, реализуются целевые проекты по внедрению цифровой экономики в нефтегазовой сферы, цифровизации и информатизации отрасли.
В качестве одного из примеров можно отметить внедрение автоматизированной диспетчерской службы на нефтегазовых предприятиях Мубарека и Шуртана, что позволило сэкономить 50 миллионов кубометров газа и 650 тысяч кВт•ч электроэнергии в год.
По поручению Председателя Правления на основе проекта «Концепция цифрового месторождения» выполняются работы по внедрению системы автоматизации и мониторинга технологических процессов на месторождениях и интеграции системы обмена данными между аппаратом управления и нефтегазодобывающими управлениями.
В рамках проекта «Концепция цифрового месторождения» на 100 месторождениях внедрена система автоматизации и мониторинга технологических процессов. Вместе с этим, обучены сотрудники по использованию системы и налажены работы по внедрению системы в производственный процесс.
Также, в рамках «Концепции цифровое месторождение» на месторождениях «Помук, «Култак» и «Алан» Мубарекского нефтегазодобывающего управления создана современная телекоммуникационная сеть связи.
В систему «Операторы контроля скважин» включены 24 модератора управления и 280 операторов скважин, работающие на территориальных газовых месторождениях общества.
В рамках программы «Цифровое месторождение» на 11 месторождениях («Шуртан», «Южная Тандирча», «Зеварда», «Южный Кемачи», «Уртабулок», «Восточный Бердак», «Сомонтепа», «Денизкуль», «Тайлок», «Нижний Сургил» продолжается работа по организации современной телекоммуникационной сети связи.
Кроме того, на объекте месторождения «Помук» Мубарекского нефтегазодобывающего управления АО «Узбекнефтегаз», проложен оптоволоконный кабель связи «Помук УКПГ» – «Помук ДКС» общей протяженностью 900 метров.
Установлен радиомост «Power Beam 5AC-620» на антенно-мачтовом установке на высоте 45 метров от объекта «Помук УКПГ» до месторождения «Помук», в целях обеспечения передачи данных по направлению «Алан ДКС» и «Зеварда ДКС».
Проложены сетевые кабели (FTP) длиной 510 метров для расходомеров и компьютеров инженерно-технического персонала в зданиях «Установки комплексной подготовки газа Алан» и компрессорной станции «Алан» управления.
В частности, в рамках программы «Цифровой Узбекистан – 2030» со стороны АО «Узбекнефтегаз» реализуется 7 проектов в установленные сроки. Для реализации этих проектов налажено сотрудничество с соответствующими государственными органами и аутсорсинговыми компаниями республики.
В рамках проекта «Один миллион программистов» 182 специалиста по информационно-коммуникационным технологиям общества прошли курсы повышения квалификации и получили соответствующие сертификаты.
АО «Узбекнефтегаз» и подведомственные ему управления и заводы организовали оптоволоконный канал связи общей протяженностью 335 км. Из них 218 км оптоволоконного кабеля связи и 56 шт. антенн радиосвязи установлены в рамках программы «Цифровое месторождение». Во всех территориальных управлениях и заводах внедрена диспетчерская служба, из них информация передается в Центральную диспетчерскую службу общества. В результате появилась возможность онлайн-контроля производственных процессов.
В целях повышения эффективности работы, создания благоприятных условий работы АО «Узбекнефтегаз», обеспечено и внедрено более 3 500 компьютеров и оргтехники, а также более 800 коммуникационных, видеонаблюдений и серверных устройств.
В рамках проекта «Концепция цифровое месторождение» на месторождении «Шуртан», принадлежащем Шуртанскому нефтегазодобывающему управлению, на сегодняшний день в тестовом режиме приобретено приобретено все необходимое оборудование для 21 «Пункта сбора». Также на пунктах сбора 10, 12 и 20, расположенных на месторождении «Шуртан», установлены приборы измерения температуры и давления и подключены к экрану Центральной производственной диспетчерской службы управления.