Butun boshli mamlakat elektrsiz qoldi
Bunaqasi XXI-asrda kamdan-kam bo‘ladi — Afrikaning Sudan mamlakatida kecha, 15-fevral kuni elektr toki butunlay o‘chdi: eng chekka qishloqdan — poytaxtgacha. Ushbu ma’lumotni mamlakat suv resurslari, irrigatsiya va elektrlashtirish vazirligi rasman tasdiqladi.
Vazirlik bayonotida shunday deyiladi: «Milliy boshqaruv markazi elektr tarmog‘ining to‘liq o‘chganini tasdiqladi. Muhandis va texniklar stansiyani qayta ishga tushirish bilan band, barcha elektr tarmoqlari ketma-ket tiklanadi».
TASS yozishicha, bu 2018-yil boshidan beri Sudanda elektr tarmoqlari to‘rtinchi marotaba butunlay o‘chishi: 2018-yilning yanvar va fevral oylarida, 2019-yilning yanvarida va hozirgisi.
Ayni paytda Sudan Misr bilan hamkorlikda quvvati 300 MVt ga teng yagona elektr tarmog‘i loyihasini amalga oshirmoqda.

Судан полностью остался без электричества
В Судане в пятницу по всей стране отключилась электроэнергия. Эту информацию официально подтвердило Министерство водных ресурсов, ирригации и электрификации республики.
В заявлении ведомства говорится, что «Национальный центр управления подтвердил полное отключение сети». В Минэнерго заверили, что инженеры и техники работают над перезапуском станции и постепенном восстановлении доступа электропитания во всех сетях.
Как отмечает ТАСС, с начала 2018 года это уже четвертое полное отключение электроэнергии в Судане: два случая были зафиксированы в январе и феврале 2018 года, третий случай произошел в январе 2019 года.
В данное время Судан с Египтом реализуют совместный проект по созданию единой энергетической сети мощностью 300 МВт.