Markaziy Yevropaning olis qishloqlaridan birida yashaydigan kampir 60 yildan beri javonida chang bosib yotgan eski guldonni baholash uchun san’at bo‘yicha maslahatchi Yoxan Bosh van Rozentalni uyiga taklif qildi. Mutaxassis bu guldon Xitoyning sin sulolasi imperatoriga tegishli bo‘lganligini, keyinchalik Sharq kulolchilik buyumlari kolleksioneri Garri Gardnerda saqlanganligini darrov tushundi. Faqat hammayoqda mushuklar yugurib yurgan qishloq uyida bu darajada yaxshi saqlanganidan, to‘g‘risi, hayron qoldi.
Van Rozental «Sotheby’s» kimoshdi savdosi uyining Osiyodagi vakili Nikolas Chou bilan bog‘landi. U topilmaga shu darajada qiziqib qolganidan guldonni ko‘rish uchun shaxsan o‘zi Yevropaga uchib keldi. Ekspert guldonni ko‘zdan kechirgach, uning haqiqiyligiga ishonch hosil qildi va uni 9-11,6 million dollar baholadi.
San’at bo‘yicha maslahatchi guldon 1742-yilda yasalganini aniqlashga muvaffaq bo‘ldi. U shaharda saqlangan: faqat imperator va saroy ahligina uning go‘zalligidan bahramand bo‘lishgan. Keyinchalik guldon bir necha marta auksionlarda sotuvga qo‘yilgan. Yaqin vaqtlargacha yo‘qolgan deb hisoblanardi.

Годами пылившуюся в шкафу у старушки старую вазу оценили в миллионы долларов
Арт-консультант из Нидерландов обнаружил китайскую фарфоровую вазу XVIII века в шкафу у живущей в деревне старушки. Об этом сообщает издание Daily Mail.
Жительница отдаленной деревни в Центральной Европе вызвала Йохана Боша ван Розенталя (Johan Bosch van Rosenthal), чтобы оценить, сколько стоит старая ваза, которая 60 лет пылилась у нее в шкафу. Арт-консультант сразу же понял, что это ваза императора китайской династии Цин, некогда принадлежавшая известному коллекционеру восточной керамики Гарри Гарднеру. Он удивился, насколько хорошо она сохранилась в деревенском доме, где повсюду бегали кошки.
Ван Розенталь связался с председателем аукционного дома Sotheby's в Азии Николасом Чоу (Nicolas Chow). Тот настолько удивился находке, что лично прилетел в Европу, чтобы посмотреть на нее. Эксперт осмотрел вазу, убедился в ее подлинности и оценил ее в 9-11,6 миллиона долларов (628-809,4 миллиона рублей).
Арт-консультантам удалось выяснить, что ваза была изготовлена в 1742 году. Ее выставляли в Запретном городе, где только император и его приближенные могли на нее любоваться. Позже вазу несколько раз перепродавали на аукционах, и до недавнего времени она считалась утерянной.