Hindiston Milliy tibbiyot komissiyasi mahalliy abituriyentlarni Markaziy Amerikada joylashgan Beliz davlatidagi uchta universitet va O‘zbekistondagi bitta tibbiyot universiteti filialida tahsil olmasliklari haqida ogohlantirdi.
Ular quyidagilar:
• Markaziy Amerika sog‘liqni saqlash va fanlar universiteti, Beliz;
• Kolumbiya Markaziy universiteti, Beliz;
• Vashington sog‘liqni saqlash va fanlar universiteti, Beliz;
• Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filiali, O‘zbekiston.
Ogohlantirish Hindistonning Meksikadagi elchixonasi va Tashqi ishlar vazirligining Yevroosiyo bo‘limi ushbu muassasalar tibbiy ta’lim bo‘yicha Hindiston tomoni talab qiladigan standartlarga javob bermayotganidan jiddiy xavotir bildirganidan keyin e’lon qilindi.
Qayd etilishicha, ushbu muassasalar Hindistonning tibbiy ta’lim standartlariga javob bermaydi, aniqrog‘i ularda zarur akademik va klinik standartlar yo‘q.
Shuningdek, tibbiyot muassasalarida zarur infratuzilma yo‘qligi, talabalardan haddan ortiq to‘lovlar olinishi, o‘quv sharoiti va ta’lim sifati borasida yolg‘on ma’lumotlar berilgani aytilmoqda. Bundan tashqari, ulardan ortiqcha to‘lovlar undirilgan va kursni tark etgandan keyin pulni qaytarish rad etilgan.
Yuqoridagilarni xavotirlarni hisobga olgan holda, talabalarga ushbu muassasalarga kirishdan tiyilish qat’iyan tavsiya etilgan.
Ta’kidlanishicha, chet elda tibbiyot bo‘yicha o‘qiyotgan hindistonliklar Xorijiy tibbiyot bitiruvchisi litsenziati qoidalariga qat’iy rioya qilishi zarur. Aks holda Hindistonda tibbiyot bilan shug‘ullanish uchun ro‘yxatdan o‘tishni rad etishga olib kelishi mumkin.

Национальная медицинская комиссия Индии предостерегла местных абитуриентов от обучения в трёх университетах, расположенных в Белизе (Центральная Америка), и в одном филиале медицинского университета в Узбекистане.
Речь идет о следующих учебных заведениях:
• Университет здравоохранения и наук Центральной Америки, Белиз;
• Центральный университет Колумбии, Белиз;
• Университет здравоохранения и наук Вашингтона, Белиз;
• Филиал Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике, Узбекистан.
Предупреждение было опубликовано после того, как посольство Индии в Мексике и Евразийский департамент Министерства иностранных дел выразили серьёзную обеспокоенность тем, что данные учреждения не соответствуют стандартам медицинского образования, установленным индийской стороной.
Сообщается, что эти учебные заведения не отвечают медицинским образовательным стандартам Индии, в частности, в них отсутствуют необходимые академические и клинические условия.
Кроме того, указывается на отсутствие необходимой инфраструктуры в медицинских учреждениях, чрезмерные сборы с учащихся, предоставление ложной информации об условиях обучения и качестве образования. Также были случаи взимания дополнительных платежей и отказа в возврате денег после отчисления с курса.
С учётом вышеуказанных проблем, студентам настоятельно рекомендуется воздержаться от поступления в эти учреждения.
Подчёркивается, что индийские студенты, обучающиеся медицине за рубежом, обязаны строго соблюдать правила лицензирования для иностранных медицинских выпускников. Несоблюдение этих правил может привести к отказу в регистрации для медицинской деятельности в Индии.