Irlandiyada samolyot qahva tufayli qo‘nishga majbur bo‘ldi
Irlandiya aeroportida bortida 326 nafar yo‘lovchi bo‘lgan samolyot uchuvchi to‘kib yuborgan qahva tufayli qo‘nishga majbur bo‘ldi. Favqulodda holat aslida 6 fevral kuni sodir bo‘lgan, faqat Buyuk Britaniya transport vazirligining uchish hodisalarini tekshirish bo‘limi natijalarni endi e’lon qildi.
«KP»ning xabar berishicha, havo kemasining 49 yoshli kapitani qahvali stakanni stolga qo‘ygan va ichimlikni bexosdan asbob-uskunalar doskasiga to‘kib yuborgan. Suyuqlik tufayli texnikada chaqnash sodir bo‘lgan va uchuvchi Irlandiyaga qo‘nish uchun ruxsat so‘ragan. Bunda Airbus 330 Frankfurtdan Meksikaga parvoz qilayotgandi.
Ma’ruzada ta’kidlanishicha, uchuvchilarning ichimliklar uchun maxsus tutqichi mavjud. Biroq komissiya undan foydalanish noqulayligini, chunki teshik haddan tashqari kattaligi, u yerdan kichkina stakan tushib ketishini tan olgan. Shunga ko‘ra ekipajga ichimlik qopqog‘ini yopish tavsiya etiladi – bunda ag‘darilgan suyuqlik kamroq to‘kiladi.

Пассажирский самолет в Ирландии совершил экстренную посадку из-за пролитого пилотом кофе
Самолет с 326 пассажирами на борту совершил экстренную посадку в аэропорту Ирландии из-за пролитого пилотом кофе. ЧП произошло еще 6 февраля, но отдел по расследованию летных происшествий Министерства транспорта Великобритании опубликовал результаты проверки только сейчас.
Как сообщает Sky News, 49-летний капитан воздушного судна поставил стаканчик с кофе на стол и случайно пролил напиток на приборную доску. От жидкости техника заискрилась, и пилоту пришлось запрашивать разрешение на посадку в Ирландии. При этом летел Airbus 330 из Франкфурта в Мексику.
В докладе указано, что для напитков у пилотов есть специальные держатели. Однако комиссия признает – пользоваться ими не удобно, потому что отверстие слишком большое, маленький стаканчик в них проваливается. В связи с этим экипажу рекомендовано закрывать напитки крышками – так в случае опрокидывания меньше выльется.