Isroilda yangi prezident saylandi
Birinchi bosqichda siyosatchi talab qilingan minimal 61 ta ovoz bilan 120 ovozdan 87 ta ovoz oldi. Gersog Reuven Rivlin o‘rnini egallaydi. Bu iyul oyining birinchi o‘n kunligi oxirida amalga oshadi.
Gersog 60 yoshda. U yahudiylarning diasporalar bilan aloqalar va yahudiylarni Isroilga qaytarish agentligining rahbari hisoblanadi. Shunisi e’tiborga molikki, uning otasi Xaim Gersog mamlakat prezidenti bo‘lgan (1983-yil 5-maydan 1993-yil 13-maygacha, 1997-yilda vafot etgan).
Isroil — parlament respublikasi. Tantanali funksiyalar prezidentga yuklanadi. Mamlakat qonunlariga ko‘ra, knesset (parlament) a’zolari uni bir yillik muddatga saylashadi.

В Израиле избран новый президент
Парламент Израиля тайным голосованием на пленарном заседании выбрал новым президентом страны Ицхака Герцога. Об этом сообщает израильское радио Kan.
В первом туре политик набрал 87 голосов депутатов из 120 при необходимом минимуме в 61 голос. Герцог сменит на посту Реувена Ривлина. Это произойдёт в конце первой декады июля.
Герцогу 60 лет. Он является главой Еврейского агентства по связям с диаспорой и репатриацией евреев в Израиль. Примечательно, что президентом страны был его отец Хаим Герцог (с 5 мая 1983-го по 13 мая 1993-го, умер в 1997 году).
Израиль — парламентская республика. За президентом закреплены церемониальные функции. Согласно законам страны, депутаты кнессета (парламента) избирают его на один семилетний срок.