Mayk Pompeo: «Rossiya — AQShning dushmanlari ro‘yxatida bor»
Rossiya Federatsiyasi — Amerika Qo‘shma Shtatlarining dushmanlari ro‘yxatida mavjud. AQSh davlat kotibi Mayk Pompeo Mark Levinning radioshousidagi intervyusida shunday bayonot berdi.
Pompeo aytishicha, «AQShning dushmani kim» deb undan ko‘p so‘rashadi. Amerikacha hayot tarzi, «bizning respublika», uning demokratik tamoyillarini kunpayakun qilishni istovchilar ko‘p. Bu ro‘yxatda Rossiya ham bor» — Pompeodan iqtibos keltirmoqda «RIA Novosti».
Yaqinda uyushtirilgan kiberhujumlar ortida Rossiyaning qo‘li borligi haqida OAVda xabarlar tarqaganini ham Pompeo eslab o‘tdi.
Amerikalik siyosatchi Rossiya rahbariyatini «ozodlikni sevuvchilar uchun real xavf» deya ta’rifladi. Pompeo qo‘shimcha qo‘shimcha qilishicha, Rossiya tomonidan xavfni istisno qilmagan holda, shaxsan o‘zi Xitoyni AQSh uchun muhimroq, «ekzistensial» xavf uyg‘otuvchi sanaydi.

Помпео назвал Россию врагом США
«Меня все время спрашивают, кто наш враг, и ответ таков: есть много тех, кто хочет подорвать наш образ жизни, нашу республику, основные демократические принципы. Россия определенно входит в этот список», — сказал Помпео в интервью радиошоу Марка Левина.
Обычно американские официальные лица называют Россию противником, но не врагом. Сам Помпео ранее на этой неделе, высказываясь об отношении Вашингтона к Москве, использовал формулировку «реальный вызов».
Госсекретарь напомнил о появившихся в американских СМИ сообщениях о том, что Россия якобы причастна к недавним кибератакам.
«Мы очень долго видели подобное — использование асимметричного потенциала для попыток оказаться в позиции, с которой они смогут заставить США платить», — добавил Помпео.