Tojikiston Mudofaa vazirligi Afg‘onistondagi vaziyatdan xavotirga tushib qoldi
Afg‘onistonda halokatli vaziyat yuzaga kelmoqda: qonuniy va inklyuziv hukumatning yo‘qligi, davlat hokimiyati mexanizmlarining ishlashi va inson huquqlarining muntazam buzilishi.
Bu haqda dushanba kuni Tojikiston mudofaa vaziri, general-polkovnik Sherali Mirzo KXShT Tezkor harakat kollektiv kuchlari mashg‘ulotlarining yopilish marosimida ma’lum qildi, deb xabar beradi Avesta.tj.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu omillar Afg‘onistonni insonparvarlik halokati yoqasiga olib keldi, uning mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solayotgan xalqaro terrorizm o‘chog‘iga aylanishiga xizmat qilmoqda.
«Xalqaro koalitsiya qo‘shinlarining Afg‘oniston hududidan olib chiqib ketilishi bilan bog‘liq so‘nggi oylardagi voqealar, hukumat qo‘shinlarining butun mamlakat hududini mustaqil nazorat qila olmasligi terrorchilik harakatining kuchayishiga sabab bo‘ldi va harbiy-siyosiy vaziyatning to‘liq tanazzuliga olib keldi», — dedi Tojikiston mudofaa boshqarmasi boshlig‘i.

Минобороны Таджикистана: В Афганистане складывается катастрофическая ситуация
В Афганистане складывается катастрофическая ситуация: отсутствие легитимного и инклюзивного правительства, функционирующих механизмов государственной власти, систематическое нарушение прав человека.
Об этом в понедельник заявил министр обороны Таджикистана генерал-полковник Шерали Мирзо на церемонии закрытия учений Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ, передает Avesta.tj.
По словам министра, эти факторы привели Афганистан на грань гуманитарной катастрофы, способствуют дальнейшему его превращению в рассадник международного терроризма, что несет серьезную угрозу безопасности и стабильности в регионе.
«События последних месяцев, связанные с выводом войск международной коалиции с территории Афганистана, и неспособность правительственных сил самостоятельно обеспечить контроль над всей территорией страны способствовали всплеску террористической активности и привели к полной деградации военно-политической обстановки», – сказал глава оборонного ведомства Таджикистана.