Oksford lug‘ati «yil so‘zi»ni e’lon qildi
Oksford ingliz lug‘ati «vaksina» (vax) so‘zini 2021-yil uchun eng ko‘p qo‘llanilgan so‘z sifatida tanladi.
«Vaksina» (vax) – bu 2021-yil uchun biz eng ko‘p qo‘llagan so‘z. Bizning leksikograflarimiz ingliz korpusining ma’lumotlarini o‘rganishni boshlaganlarida, «vaksina» (vax) ayniqsa ajoyib so‘z ekanligi tezda ma’lum bo‘ldi», — deyiladi lug‘at xabarida.
Olimlarning ta’kidlashicha, bu so‘z shu yilga qadar Oksford lug‘atida juda kam uchragan. Joriy yil sentyabr oyiga kelib, bu 2020-yilning shu davriga nisbatan 72 barobar ko‘p qo‘llanilgan.
Oksford lug‘ati 2020-yilda yilning bitta so‘zini yil so‘zi sifatida tanlay olmadi. «Koronavirus» so‘zi va unga hamroh bo‘lgan COVID-19 pandemiyasi, masalan, blokirovka, ijtimoiy masofalanish, furlough (koronavirus inqirozi tufayli ishsiz qolganlarga ish haqini qoplash) va WFH (work from home-uydan ishlash) qisqartmasi eng ko‘p ishlatilgan so‘zlar bo‘lgan.
Dunyo bo‘ylab odamlarning so‘z boyligiga ta’sir qilgan asosiy voqealar ekologik ofatlar, ijtimoiy va siyosiy jarayonlar, shuningdek, koronavirus pandemiyasi bo‘lib qolmoqda.

Оксфордский словарь назвал слово года
Оксфордский словарь английского языка выбрал слово «вакцина» (vax) и производные от него в качестве слова 2021 года, говорится в сообщении британского словаря.
«Вакцина» (vax) - наше слово 2021 года. Когда наши лексикографы начали изучать данные корпуса английского языка, быстро выяснилось, что «вакцина» (vax) - особо выдающееся слово,» - говорится в сообщении словаря.
Ученые отмечают, что это слово было довольно редким в корпусе Оксфордского словаря до этого года. К сентябрю оно встречалось в 72 раза чаще, чем в то же время в 2020 году.
Оксфордский словарь в 2020 году не смог выбрать одно слово года в качестве слова года. Лидирующим по частоте употребления стало слово «коронавирус» и сопутствующие пандемии COVID-19 явления, такие как локдаун, социальное дистанцирование, furlough (компенсация зарплат оставшимся без работы из-за кризиса коронавируса) и аббревиатура WFH (work from home – работа из дома). Основными событиями, повлиявшими на лексикон людей во всем мире, стали экологические катастрофы, социальные и политические процессы, а также пандемия коронавируса.